Rosja wytacza "złote działa"
Gospodarka Rosji może w tym roku skurczyć się o 7,5 proc. oceniają analitycy, to najgorszy wynik od 15 lat. W celu pobudzenia gospodarki bank centralny sięga po rezerwy złota.
Bank centralny Rosji może zezwolić bankom na wykorzystanie złota jako zabezpieczenia kredytów - poinformował Aleksiej Uljukajew, pierwszy wiceprezes Centralnego Banku Rosji. Uljukajew podał, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca maja, i "mała liczba banków" będzie mogła prawdopodobnie skorzystać z tej propozycji.
Topnieją rezerwy
Udział euro w rezerwach walutowych Rosji wynosił na koniec 2008 r. 47,5 proc. - poinformował bank centralny Rosji w komunikacie na swoich stronach internetowych. Rezerwy w dolarach spadły do 41,5 proc. Jeszcze na początku listopada 2008 euro stanowiło 44 proc. rosyjskich rezerw walutowych, a dolar 45 proc. Rezerwy w innych walutach prawie nie zmieniły się: w funtach szterlingach 9,7 proc. (wobec 10 proc. 1 listopada), a w japońskim jenie 1,3 proc.
Rezerwy walutowe Rosji, trzecie największe na świecie, po Chinach i Japonii, spadły do końca 2008 r. o 25 proc. z rekordowych 598,1 mld USD notowanych w sierpniu ub. roku.
Fatalne nastroje
PKB Rosji najprawdopodobniej spadnie o 7,5 proc. wobec wcześniejszej prognozy spadku o 5,5 proc. - prognozuje Rory MacFarquhar, ekonomista Goldman Sachs. MacFarquhar ocenia, że konsumpcja gospodarstw domowych spadła w I kwartale o 7 proc., a inwestycje kapitałowe o 15 proc. Goldman podtrzymuje swoją prognozę wzrostu PKB Rosji o 3 proc. w 2010 r.
Wcześniej wicepremier i minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin oświadczył, że jego kraj będzie potrzebował kilku lat, aby wyjść z obecnego kryzysu gospodarczego. Szef rosyjskiego resortu finansów ostrzegł, że Rosja przez najbliższe 10-20, a może nawet 50 lat nie będzie miała tak pomyślnej koniunktury zewnętrznej, jaką miała w latach 2000-08.
Kudrin powołał się na przykład amerykańskiej recesji z lat 90., kiedy to - jak zauważył - spadek PKB trwał osiem miesięcy, a odbudowa gospodarki - 92 miesiące.
Szef resortu finansów Rosji ocenił, że lata 2000-08 były najlepszym okresem dla gospodarki Rosji.
Ostatnie osiem lat to jeden z najpomyślniejszych okresów w najnowszej historii, a może nawet nie tylko najnowszej. Takich bezprecedensowych możliwości z punktu widzenia wsparcia dla PKB przez najbliższe 10-20, a może nawet 50 lat już nie będzie - powiedział Kudrin.
Wicepremier nie wykluczył, że spadek PKB Rosji w 2009 roku będzie głębszy, niż prognozował dotąd rząd (2,2 proc.). W 2008 roku rosyjski PKB wzrósł o 6 proc., a w 2007 - o 8,1 proc. Kudrin poinformował, że deficyt budżetu federalnego w 2010 roku wyniesie 5 proc. PKB wobec 8 proc. w 2009 roku. Doradca prezydenta ds. gospodarczych Arkadij Dworkowicz ostrzegł, że 5-procentowy deficyt może być ryzykowny dla gospodarki Rosji.
Nie jestem przekonany, że 5 proc. PKB to dopuszczalna wielkość. Wydaje mi się, że deficyt powinien być znacznie niższy - podkreślił Dworkowicz. Według wicepremiera część przyszłorocznego deficytu rząd zamierza pokryć z emisji obligacji na rynku międzynarodowym. Wyszkowski z Ministerstwa Finansów ujawnił, że w pierwszej fazie może chodzić najwyżej o 5 mld dolarów. Urzędnik dodał, że będą to papiery 3-letnie i 5-letnie.