Rośnie cena gazu. Zapasy błękitnego paliwa maleją

Cena gazu w holenderskim hubie TTF rośnie, a zapasy w krajach UE maleją. W poniedziałek 10 lutego cena gazu sięgnęła 58 euro za MWh (jest najwyższa od dwóch lat). Magazyny w krajach UE wypełnione są średnio w połowie (dla Polski wskaźnik jest korzystniejszy niż średnia - polskie magazyny wypełnione są w ponad 60 proc.). Problemem jest ochłodzenie oraz obawy o dostawy LNG.

Wyraźne wzrosty cen gazu w holenderskim TTF (pełni rolę referencyjną dla cen gazu w Europie) stały się przedmiotem komentarzy analityków. Rok temu - w lutym 2024 roku - za MWh płacono średnio 30 euro. Różnica jest niebagatelna, a ceny gazu wciąż rosną. Przyczyniają się do tego malejące zapasy zmagazynowane w Europie oraz obawy o dostawy LNG, który zastąpił rosyjski gaz. Jakby tego było mało, prognozy pogody mówią o znaczącym ochłodzeniu, a to zawsze odbija się na zużyciu i cenach błękitnego paliwa.

Trwa handlowa "walka" o przyciągnięcie transportów LNG do europejskich portów

Analitycy zwracają uwagę, że spadające wypełnienie europejskich magazynów, prognozy ochłodzenia i obawy o dostawy LNG potęgują obawy o wypełnienie magazynów przed następnym sezonem zimowym. Pojawiły się nawet komentarze o "desperackich" próbach przyciągnięcia ładunków LNG do Europy (nieustannie trwa "walka" o odstawy z krajami Azji; o popycie, podaży i cenach decyduje wiele czynników - np. prognozy wzrostu gospodarczego).

Reklama

Warto jednak zwrócić uwagę, że wojna celna USA z Chinami (Chiny planują pobierać opłaty celne od amerykańskiego gazu) spowodowały oczekiwania na większe transporty surowca do Europy.

Gaz już dawno nie był tak drogi. Co się dzieje?

Obecna cena gazu na TTF jest najwyższa od stycznia 2023 roku. Oczywiście wcześniej (w 2022 roku) cena gazu biła rekordy, a miało to związek z długą, wielomiesięczną reakcją rynku na pełnoskalową wojnę w Ukrainie. Warto przypomnieć, że latem 2022 roku cena MWh sięgała 300 euro.

Dodajmy jednak, że przed rosyjską, pełnoskalową agresją na Ukrainę, notowania MWH na holenderskim TTF trzymały się poziomu ok. 20 euro.

Wzrosty cen gazu w 2025 roku, zdaniem analityków, mają także związek z ostatecznym przerwaniem tranzytu rosyjskiego gazu do kilku krajów Europy, które wcześniej wciąż korzystały z oferty Gazpromu (Słowacja, Węgry, Austria).

Magazyny gazu w Europie pustoszeją

Niepokoi szybki spadek zapasów gazu w magazynach zlokalizowanych w krajach UE. W tej chwili średnia dla całej UE wynosi niewiele ponad 49 proc. (zapełnienie magazynów - dane Gas Infrastructure Europe).

W Niemczech, gdzie zapasy są wciąż największe (Niemcy mają największe magazyny w UE) zapełnienie sięga właśnie wspomnianej średniej dla UE (49 proc.). Włosi (również mają duże magazyny gazu) raportują o zapełnieniu sięgającym niemal 60 proc. W podobnym stopniu zapełnione magazyny mają Austriacy.

Na tle krajów UE Polska wypada dość dobrze - mamy magazyny gazu zapełnione w 62 proc., jednak eksperci zwracają uwagę, że gazu - choćby w związku z ochłodzeniem - będzie szybko z magazynów ubywać.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny gazu | magazyny gazu | zapasy gazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »