Rostowski potwierdza: Polska jest zagrożona!

Polska ma dobrą wiarygodność na rynkach finansowych, ale silne turbulencje stwarzają poważne ryzyka dla gospodarki - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

Polska ma dobrą wiarygodność. Mamy opinię Bank of America, że Polska ze wszystkich krajów wschodzących najszybciej odbije się po ewentualnym kryzysie strefy, widzimy, że szwajcarski bank Credit Suisse i KE ostatnio mają optymistyczny pogląd na nasz wzrost gospodarczy w tym roku i przyszłym. To nie znaczy, że nie ma zagrożeń dookoła, one są, one są bardzo poważne - powiedział Rostowski we wtorek wieczorem w Polsat News.

- Po naszym doświadczeniu z 2009 roku obserwatorzy uważają, że w porównaniu z innymi jesteśmy w relatywnie silnej pozycji, ale oczywiście mocne turbulencje nie mogą nie być dla nas także zagrożeniem - dodał.

Reklama

Credit Suisse (CS) podtrzymał we wtorek prognozę wzrostu PKB dla Polski w wysokości 4,0 proc. zarówno w 2011 roku, jak i w 2012 roku.

Komisja Europejska podała w ubiegłym tygodniu, że spodziewa się w tym roku wzrostu PKB w Polsce na poziomie 4,0 proc.

MFW prognozuje na 2011 rok wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc., a w przyszłym jego spowolnienie do 3,0 proc. - wynika z najnowszych prognoz funduszu , zamieszczonych we wrześniowej edycji raportu World Economic Outlook (WEO).

MFW obniżył swe wcześniejsze prognozy wzrostu gospodarczego w USA i strefie euro w latach 2011-2012, motywując to powolnym tempem przezwyciężania recesji oraz niepewnością, czy Europa zdoła się uporać z kryzysem zadłużeniowym.

Polska odbije się najszybciej?

Polska gospodarka, wśród państw uznanych za wschodzące rynki, może się najszybciej odbić po kryzysie w eurostrefie - Bank of America Merrill Lynch (BofA ML).

W dziennym komentarzu (GEMs Daily London Edition) bank przyznał, że jego klienci konsekwentnie trzymają się z dala od regionu Europy Centralnej, a najczęściej pytają go o to, który rynek wschodzący zdoła najszybciej odbić się z obecnego poziomu bardzo niskich kursów walut i wyceny spółek akcyjnych.

- Naszą odpowiedzią jest Polska, która w dłuższym okresie oferuje stosunkowo najlepszą perspektywę wzrostu napędzaną przez rynek wewnętrzny - zaznacza bank.

Rząd prognozuje tegoroczny wzrost PKB w wysokości 4,0 proc., takiej samej dynamiki spodziewa się w przyszłym roku.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

- - - - -

- Strefa euro znajduje się w poważnej sytuacji, co jak wiemy mogłoby grozić kryzysem nawet dla całej Unii Europejskiej. Polska - jako prezydencja Unii Europejskiej, ale także jako duży kraj członkowski - również czuje się odpowiedzialna za znalezienie dróg wyjścia z tego kryzysu - podkreślił Jacek Rostowski przed zaplanowanym na czwartek spotkaniem ministrów finansów grupy G20 w Waszyngtonie.

- Będziemy chcieli naszym globalnym partnerom z G20 - gdzie będziemy się wypowiadać w imieniu całej Unii Europejskiej - powiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, że Europa w obliczu kryzysu stanęła wobec wyboru i wybrała większą integrację gospodarczą - podkreślił. Wyjaśnił, że dowodem na to jest kompromis, jaki został osiągnięty we Wrocławiu, który pozwoli na przyjęcie przez UE nowego ładu gospodarczego.

- I w ramach strefy euro, i w ramach Unii Europejskiej są państwa, które dobrze sobie radzą z kryzysem. Takim państwem jest Polska - zaznaczył.

Dodał, że "koordynacja polityki gospodarczej państw w ramach G20 (...) jest ważna i potrzebna, aby ograniczyć nierównowagi, które występują między poszczególnymi kontynentami czy regionami świata, takimi jak Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Chiny, Ameryka Południowa".

- - - - -

- Umowa między największymi bankami centralnymi, dotycząca wzajemnego zapewnienia płynności, powinna być dobrym wzorem dla państw UE, jeśli chodzi o zaufanie - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

- Nie byłoby normalne, gdyby Amerykanie przez swój bank centralny okazywali Europie większe zaufanie niż my wewnątrz UE i kraje strefy euro są w stanie okazywać sobie nawzajem - powiedział w środę Rostowski na konferencji prasowej. Dodał, że będzie na to zwracał uwagę na spotkaniu ministrów finansów grupy G-20, na które właśnie udaje się do Waszyngtonu.

- Niektóre rozwiązania przyjęte przez UE w ramach nowego ładu gospodarczego, czyli tzw. sześciopaku, mogą także być inspiracją współpracy na poziomie światowym - mówił Rostowski.

- Mechanizmy ostrzegawcze, które mamy zapisane w sześciopaku, dotyczące nierównowagi makroekonomicznej, mogą także i powinny w naszej opinii być wzorem dla działań G-20 - powiedział minister finansów.

Rostowski wyraził też opinię, że Polska przyczyniła się już do dialogu na szczeblu światowym przez zaproszenie amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy Geithnera do Wrocławia na spotkanie ECOFIN.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »