Rosyjska ropa wróci na rynek? Rosja ukrywa swoje tankowce

​Na początku kwietnia według danych z platformy Marinetraffic, większość tankowców pływających pod banderą Rosji nie przesłało do systemu AIS o swoim położeniu, dotyczy to 431 z 710 rosyjskich tankowców. Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, rosyjska ropa może teraz wrócić na rynki pod tanią banderą.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

30 statków nie wysyła sygnału od 24 godzin, 103 - od tygodnia, a 140 - od ostatniego miesiąca. Oznaczać to może awarię systemu AIS na danym statku lub celowe wyłączenie systemów lokalizacyjnych. Obowiązkowy system automatycznej identyfikacji AIS służy określaniu położenia statku w celu uniknięcia kolizji na morzu.

Według międzynarodowego prawa morskiego, jednostki o nośności powyżej 500 ton mają obowiązek posiadania włączonego systemu podczas rejsu3. Wyłączenie systemu często świadczy o tzw. dark activity, takich jak piractwo czy kłusownictwo, lub o próbach uniknięcia sankcji międzynarodowych poprzez ukrycie swojego położenia i trasy rejsu. Statek może też rozmyślnie przebywać poza zasięgiem stacji przybrzeżnych stacji AIS, obejmujących cały ruch przybrzeżny. Tylko w jednym tygodniu marca zauważono 33 przypadki wyłączenia sytemu AIS, z których większość miała miejsce na wodach terytorialnych Rosji.

Masowe ukrywanie położenia rosyjskich tankowców przez spedytorów może być wstępem do ich przerejestrowania i formalnego przekazania spółkom zarejestrowanym w rajach podatkowych, oferujących tzw. tanie bandery. Jest to powszechna praktyka w handlu paliwami kopalnymi, pozwalająca na uniknięcie opodatkowania, obchodzenie sankcji międzynarodowych i ukrywanie tożsamości dostawców ropy naftowej.

Reklama



Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę wartość ropy rosyjskiej spadła o ponad 13 proc. (z 95 USD do 81 USD za baryłkę). W tym okresie średnia wartość ropy Brent, Dubaj i WTI wzrosła o 8 proc. (z 95 USD do 102 USD za baryłkę). Ponad pięciokrotnie wzrosła wartość różnicy cen między ropą Urals a europejską ropą Brent (z 4 USD do 23 USD za baryłkę).

Rosyjska ropa znajduje coraz mniej nabywców, co przekłada się na jej znacznie niższą cenę na światowych rynkach.

Unia Europejska sprowadza blisko 3,0 mln baryłek rosyjskiej ropy dziennie

Mimo coraz większej liczby spółek rezygnujących z ropy Urals, rosyjscy eksporterzy wciąż znajdują nabywców w UE. Rosyjskie rafinerie na terenie UE (włoska rafineria ISAB, bułgarska rafineria Neftochim Burgas, duńska rafineria Zeeland należące do grupy Łukoil i niemieckie rafinerie PCK Schwedt i Miro należące do grupy Rosnieft) zużywają 1,23 mln baryłek ropy naftowej dziennie.  W odróżnieniu od Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, UE wciąż nie wprowadziła embarga na rosyjską ropę. Sprzeciw wobec embarga, oprócz państw, w których Rosjanie posiadają rafinerie, deklarowały Węgry, które w rafineriach państwowej grupy MOL przetwarzają ponad 0,21 mln baryłek rosyjskiej ropy dziennie. 

Część rafinerii nadal przetwarzających rosyjską ropę (holenderska rafineria w Rotterdamie ExxonMobil, niemiecka rafineria Leuna grupy Total, greckie rafinerie Hellenic Petroleum, łącznie ponad 0,98 mln baryłek ropy dziennie) odmówiły komentarza w kwestii zmiany kierunku dostaw. 

Rosyjski sektor naftowy odgrywa kluczową rolę w subsydiowaniu nierentownych gałęzi rosyjskiej gospodarki oraz redystrybucji renty kapitałowej i wpływów politycznych wśród przedstawicieli rosyjskiej elity władzy. Działania związane z embargiem będą mieć kluczowe znaczenie dla ograniczenia dalszych działań wojennych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

ROPA CRUDE

75,78 -0,05 -0,07% akt.: 22.01.2025, 01:17
  • Max 75,91
  • Min 75,68
  • Stopa zwrotu - 1T -1,02%
  • Stopa zwrotu - 1M 9,82%
  • Stopa zwrotu - 3M 10,17%
  • Stopa zwrotu - 6M -2,81%
  • Stopa zwrotu - 1R 4,00%
  • Stopa zwrotu - 2R -6,52%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

(KL, MP)

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: sankcje wobec Rosji | tankowce | rynek ropy | baryłka ropy | wydobycie ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »