Rosyjski gigant technologiczny Yandex odnotował w 2022 r. silny wzrost przychodów

Rosyjski gigant technologiczny Yandex podał, że jego przychody wzrosły w 2022 roku o 46 proc. w ujęciu rocznym. To następstwo restrukturyzacji firmy, która okazała się konieczna po wprowadzeniu przez Zachód bezprecedensowych sankcji na Rosję po rozpoczęciu przez nią inwazji na Ukrainę.

Nazywany często "rosyjskim Google" Yandex jest czołową firmą technologiczną w kraju i najpopularniejszą wyszukiwarką internetową. Świadczy również usługi przewozu osób i dostaw żywności.

Spółka poinformowała, że jej przychody w 2022 roku wyniosły 521,7 miliardów rubli (ok. 7 miliardów dolarów), a zysk netto sięgnął 10,8 miliardów rubli (ok. 146 milionów dolarów), co stanowi wzrost o 34 proc. rok do roku. 

Znaczący wzrost przychodów miał miejsce pomimo szeregu bezprecedensowych sankcji nałożonych przez świat zachodni na Rosję. 

"Obecne napięcia geopolityczne i ich wpływ na rosyjską i światową gospodarkę stworzyły wyjątkowo trudne środowisko dla naszej firmy i akcjonariuszy" - napisał Yandex w komunikacie opublikowanym po ogłoszeniu wyników finansowych. 

Reklama

Czytaj również: Ogromny cios dla "rosyjskiego Google". Odczują to miliony Rosjan

Szczególnie dobre wyniki spółka osiągnęła w ubiegłym roku w sektorze e-commerce, obejmującym przede wszystkim usługi dostarczania żywności. Liczba abonentów usług "Yandex Plus", takich jak subskrypcje filmów i muzyki, osiągnęła pod koniec ubiegłego roku 19,3 mln, w porównaniu z 11,6 mln na koniec 2021 roku.

Restrukturyzacja pod nadzorem byłego ministra

Rosyjski rząd zwiększa kontrolę nad Yandexem po miesiącach niestabilności w firmie. Była ona spowodowana odpływem wykwalifikowanych pracowników uciekających z kraju z powodu ofensywy wojskowej na Ukrainie.

W zeszłym roku firma rozpoczęła restrukturyzację po tym, jak jeden ze współzałożycieli grupy, Arkady Volozh, znalazł się wśród osób objętych sankcjami UE.

W grudniu ubiegłego roku były minister finansów i były szef Izby Obrachunkowej (rosyjskiego odpowiednika Najwyższej Izby Kontroli - red.) Aleksiej Kudrin zapowiedział, że dołącza do technologicznego giganta jako doradca ds. rozwoju korporacyjnego. Ma nadzorować operacje w zrestrukturyzowanej firmie.

Tłum. i oprac. APG

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

AFP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »