Równe prawa dla loterii
Po raz kolejny okazało się, że polskie prawo zawiera wiele regulacji sprzecznych z prawem unijnych, a w szczególności dotyczy to prawa podatkowego. 12 października 2006 r. KE wezwała polski rząd do zaprzestania dyskryminacyjnego, zdaniem Komisji, opodatkowywania zagranicznych loterii.
W uzasadnieniu wniosku Komisji możemy przeczytać, że wygrane z loterii w innych państwach członkowskich podlegają w Polsce wyższemu opodatkowaniu niż wygrane z polskich loterii. Komisja Europejska uważa, że praktyka polskiego ustawodawcy ma charakter dyskryminacyjny w stosunku do regulacji obowiązujących w innych państwach członkowskich, a zatem jest sprzeczna z prawem unijnym.
Warto dodać, że Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską zezwala państwom członkowskim na swobodne ustanawianie własnych przepisów dotyczących zakładów i gier. Jednakże przepisy te muszą być stosowane w taki sam sposób wobec loterii krajowych jak i zagranicznych. Polskie przepisy przewidują zwolnienia z podatku wygrane z loterii krajowych lub nakazują opodatkowanie w wysokości 10 %. Natomiast wygrane z loterii uzyskane w innych państwach UE podlegają opodatkowaniu według progresywnej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, wynoszącej od 19 proc. do 40 proc.
Ponadto Komisja Europejska wskazała, że wyższe opodatkowanie wygranych z loterii zagranicznych stanowi również ograniczenie wolności świadczenia usług na terytorium Wspólnoty, zagwarantowanej w art. 49 TWE. Na poparcie swojego stanowiska przytoczyła orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Schindler, C-275/92 z dnia 24 marca 1994 r. i w sprawie Lindman, C-42/02 z dnia 13 listopada 2003 r.
W związku z otrzymaniem wniosku od Komisji, polski rząd ma 2 miesiące na zmianę niezgodnego z prawem wspólnotowym ustawodawstwa. Natomiast w razie niezastosowania się do omówionych wytycznych, Komisja będzie posiadała uprawnienie do skierowania skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.