RPP: Dzisiaj zapadnie bardzo ważna decyzja
Po południu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych.
Część ekonomistów spodziewa się obniżki stóp o ćwierć punktu procentowego. posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej rozpoczęło się wczoraj.
Główny ekonomista banku BZ WBK Maciej Reluga uważa, że członkowie Rady już w tym miesiącu dostrzegą potrzebę obniżenia stóp. Według eksperta obniżka stóp jest konieczna głównie z powodu postępującego spowolnienia gospodarczego.
Ekonomista wyjaśnia, że skutkiem spowolnienia i malejącego popytu będzie spadek inflacji. Maciej Reluga prognozuje serię obniżek stóp procentowych do poziomu 4 procent. Obecnie podstawowa stopa NBP wynosi 4,75 procent.
Łukasz Bugaj z domu maklerskiego BOŚ spodziewa się obniżki stóp procentowych w najbliższym czasie, choć nie jest przekonany, że nastąpi ona już dzisiaj. Analityk rynków finansowych uważa, że jeśli nie dziś, to za miesiąc Rada obniży stopy o ćwierć punktu procentowego.
Bugaj przypomniał w rozmowie z IAR, wypowiedź prezesa NBP Marka Belki, że nie należy oczekiwać ruchów agresywnych, co oznacza, że ewentualna obniżka nie będzie większa niż o ćwierć punktu procentowego. Ekspert tłumaczy, że obniżka stóp pomogłaby słabnącemu wzrostowi gospodarczemu.
Łukasz Bugaj nie obawia się wzrostu inflacji po obniżce stóp, bo jest ona w znacznym stopniu spowodowana czynnikami, które leżą poza polską gospodarką. W dużym stopniu jest to inflacja importowana, związana z wysokimi cenami paliw i surowców - dodaje.
Analityk Piotr Kuczyński uważa, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Piotr Kuczyński z firmy doradczej Xelion w rozmowie z IAR prognozuje, że nastąpi obniżka stóp o ćwierć punktu procentowego, choć jego zdaniem wskazana byłaby obniżka o pół punktu.
Ekspert dodaje, że obniżka nastąpi między innymi pod naciskiem ekonomistów, którzy od maja, kiedy Rada podniosła stopy, wielokrotnie podkreślali, że są one zbyt wysokie. Kuczyński podkreśla, że obniżenie stóp jest konieczne w sytuacji coraz bardziej widocznego spowolnienia gospodarczego.