RPP podjęła decyzję. Już wiadomo, co ze stopami procentowymi

Styczniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. poziomu stóp procentowych w Polsce okazała się zgodna z oczekiwaniami rynku. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że główna stopa procentowa, tzw. stopa referencyjna, nadal wynosi 5,75 proc. w skali rocznej.

To było pierwsze posiedzenie i pierwsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej w 2025 roku. Rynek nie zakładał niespodzianki i obstawiał pozostawienie stóp procentowych bez zmian. Tak też się stało. RPP utrzymała stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie.

Stopy procentowe w Polsce. RPP podjęła decyzję. Oto poziom stóp

Obecnie stopy procentowe w Polsce kształtują się następująco:

Reklama
  • stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.,
  • stopa lombardowa wynosi 6,25 proc.,
  • stopa depozytowa wynosi 5,25 proc.,
  • stopa redyskontowa weksli wynosi 5,80 proc.,
  • stopa dyskontowa weksli wynosi 5,85 proc.

Na tych poziomach stopy procentowe w Polsce utrzymywane są od października 2023 roku.

Komunikat RPP rzuca więcej światła na decyzję ws. stóp procentowych

Takiej decyzji RPP spodziewali się ekonomiści. "Rynek nie oczekuje, aby Rada miała dokonać jakichkolwiek zmian, ale komunikat po jej posiedzeniu może dostarczyć nowych wskazówek nt. perspektyw polityki pieniężnej" - pisali rano ekonomiści Santander Bank Polska. 

Komunikat ten jest zawsze mocno wyczekiwany, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej przybliża w nim to, jak zapatruje się obecnie na procesy inflacyjne w Polsce, tempo wzrostu gospodarczego czy sytuację na rynku pracy.

Z jeszcze większą niecierpliwością oczekiwana jest natomiast comiesięczna konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński na poprzednim, grudniowym briefingu dokonał "jastrzębiego" zwrotu, studząc nadzieje na obniżki stóp procentowych w 2025 r. i wskazując, że może do nich dojść dopiero w 2026 r.

Tłumaczył to tym, że polska gospodarka wchodzi w okres podwyższonej niepewności, jeśli chodzi o przebieg ścieżki inflacji, związanej m.in. z niewiadomą co do dalszych działań rządu w kwestii cen energii. Te - przypomnijmy - są częściowo zamrożone do końca III kwartału 2025 roku.

Wystąpienie Adama Glapińskiego zaplanowano na piątek 17 stycznia, na godzinę 15:00.

RPP: Inflacja powyżej celu

W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się m.in. efekty wzrostu cen energii - oceniła w czwartkowym komunikacie RPP. Zdaniem Rady, odmrożenie cen energii w II połowie może wydłużyć okres podwyższonej inflacji.

"W ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych" - czytamy w komunikacie Narodowego Banku Polskiego, opublikowanym w czwartek po posiedzeniu RPP. - Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego" - czytamy także.

Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

"W średnim okresie - przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac - inflacja powinna powrócić do celu NBP" - napisano w komunikacie.

Zdaniem RPP, czynnikami niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową. RPP uważa także, że na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej.

Rada stwierdziła też, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.

"NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym" - czytamy w komunikacie.

RPP oceniła, że w Polsce w IV kw. 2024 r. dynamika PKB wzrosła. Stwierdziła także, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 r. było niższe niż rok wcześniej. Zdaniem RPP z kolei dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie.

"Jednocześnie na podwyższonym poziomie utrzymuje się wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii, głównie ze względu na wysoką dynamikę cen usług. Przyczynia się do tego wysoka dynamika wynagrodzeń, w tym w związku z podwyższeniem płac w sektorze publicznym. Roczna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu pozostaje przy tym ujemna" - podano w komunikacie.

RPP odniosła się także do faktu, że w największych gospodarkach rozwiniętych w ostatnich miesiącach inflacja wzrosła i powiązała ten wzrost z wyższą dynamiką cen energii. W głównych gospodarkach utrzymuje się także podwyższona inflacja bazowa, co związane jest z podwyższoną dynamiką cen usług.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej (RPP) | stopy procentowe | decyzja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »