RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym w środę posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Główna stopa NBP wyniesie nie mniej niż 5,75 proc. - podała RPP w środę w komunikacie.

Decyzja ta może być pewnym zaskoczeniem dla rynku. Większość ekonomistów nie spodziewała się obniżenia stóp procentowych już w listopadzie. Zdaniem większości ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej miała zdecydować się na ten krok dopiero na początku przyszłego roku.

Ankietowani przez PAP ekonomiści podkreślali jednocześnie, że ostatnie dane makroekonomiczne oraz informacje płynące ze światowej gospodarki powodują, że możliwość wcześniejszego rozpoczęcia cyklu obniżek jest dość duża. Dlatego nie wykluczali jednoznacznie decyzji o poluzowaniu polityki monetarnej już w listopadzie. Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w lutym 2006 roku.

Reklama

Do tej pory RPP podnosiła stopy w marcu, lutym, styczniu 2008 roku oraz cztery razy w 2007 roku - w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku - łącznie o 175 pkt bazowych. Decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nie mniej niż 5,75 proc., stopa lombardowa 7,25 proc., redyskontowa 6,00 proc., zaś depozytowa 4,25 proc. RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

KOMENTARZ

Rada rozpoczęła cykl obniżek

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z naszą prognozą obniżyła stopy procentowe o 25 bp. Naszym zdaniem jest to decyzja jak najbardziej słuszna, gdyż spowolnienie gospodarcze jest widoczne od kilku miesięcy, a przez wrześniowo - październikowe turbulencje na rynkach finansowych, ten proces uległ nasileniu. Istnieje zasadnicza obawa, iż wzrost gospodarczy ucierpi nie tylko z powodu niższego tempa wzrostu eksportu, ale także z powodu ograniczenia planów inwestycyjnych (widać to już po danych za trzeci kwartał) i czasowych przestojów produkcji, na które decyduje się coraz większa liczba firm.

Notowana jeszcze w trzecim kwartale poprawa na rynku pracy (według BAEL stopa bezrobocia obniżyła się zaledwie do 6,6%) nie jest tu niestety zbyt istotnym argumentem, gdyż rynek pracy odczuje spowolnienie z pewnym opóźnieniem. Już w drugim półroczu tego roku tempo wzrostu PKB prawdopodobnie będzie niższe niż 4%, a w przyszłym roku - według naszej prognozy, ukształtuje się średnio na poziomie ok. 2%. Taki obraz makroekonomiczny oznacza, że Rada będzie kontynuować obniżki stóp. Naszym zdaniem, główna stopa w przyszłym roku może spaść do poziomu 4-4,5%.

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

RPP obniżyła stopy, gdyż uważa, że bardziej prawdopodobne jest, że inflacja znajdzie się poniżej celu w średnim terminie niż powyżej, a obniżeniu inflacji sprzyjać będzie spowolnienie obniżające presję inflacyjną.

MACIEJ RELUGA, BZ WBK

"Komunikat jest bardzo jasny i przejrzysty. Znacząco wzrosło ryzyko dla wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach. Ten wzrost będzie niższy. Prawdopodobnie będzie to skutkowało niższą inflacją, która pozwoli na dalsze obniżki stóp. Ta obniżka była tylko kwestią czasu. A czas to pieniądz, więc RPP musi obniżać stopy szybciej. Kolejne obniżki przyjdą, pytanie tylko kiedy.

Można zgadywać jaka to będzie skala. Biorąc pod uwagę prognozę wzrostu i inflacji wydaje mi się, że te obniżki pozwolą zejść do poziomu 4,5-5 proc."

TOMASZ KACZOR, BGK

"Obawy o inflację znikły. Widać zasadniczy zwrot. Jest szereg argumentów mówiących o niższej inflacji w przyszłości. Moim zdaniem to dopiero początek, otwarcie cyklu. Myślimy, że w grudniu RPP obniży stopy o kolejne 25 pb. To nie jest, że w grudniu nie można obniżać stóp. Do grudnia wyjaśni się kwestia fiskalna. Będziemy mieć więcej informacji jak wygląda korekta założeń. To da więcej swobody dla polityki monetarnej. Spodziewamy się, że w 2009 r. RPP obniży stopy do 5 proc. W przypadku scenariusza bardziej pesymistycznego będzie to 4,5 proc.".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | stopa NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »