Reklama

RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Wszyscy z 19 ankietowanych przez PAP ekonomistów byli zdania, że na posiedzeniu w lipcu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian.

RPP podniosła w tym roku stopy procentowe czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Reklama

- - - - -

OPINIE

Tomasz Kaczor, BGK

"RPP zdecydowała, że nie zmienia stóp procentowych, główna wynosi nadal 4,5 proc. Decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku i - jak można się było spodziewać - nie wywołująca żadnej reakcji. Czekamy na komunikat i sądzimy, że nie nakreśli on jasnej dłuższej perspektywy zmian stóp procentowych, poza stwierdzeniem, że przerwa w podwyżkach na razie będzie kontynuowana, a Rada będzie uważnie obserwować inflację i rozwój gospodarki. W związku z tym nie oczekujemy istotnej reakcji rynków finansowych".

Monika Kurtek, BANK POCZTOWY

"Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi RPP nie zmieniła dziś poziomu stóp procentowych. Po przyspieszonym w ostatnim półroczu zacieśnianiu polityki pieniężnej Rada zrobiła zapowiadaną przerwę i w najbliższych miesiącach obserwować będzie sytuację w zakresie procesów cenowych w Polsce, sytuację gospodarczą w Polsce oraz sytuację gospodarczą na świecie.

W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu RPP opublikowane zostaną prognozy dotyczące CPI i PKB z najnowszej projekcji inflacji, które będą ważnym punktem odniesienia dla RPP przy podejmowaniu dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych".

Adam Antoniak, BPH

"Zgodnie z naszymi oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian (stopa referencyjna nadal na poziomie 4,50 proc.).

W Radzie przeważył zapewne pogląd, że obecnie pożądana jest przerwa w cyklu podwyżek stóp procentowych, aby ocenić skuteczność dotychczasowego zacieśnienia polityki monetarnej. W sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego, więc temat ewentualnego dalszego zaostrzenia polityki monetarnej powróci nie wcześniej niż po wakacjach. Nasze prognozy wskazują, że pomimo stopniowego spadku, główny wskaźnik inflacji do końca roku będzie się utrzymywał nie tylko powyżej celu, ale także powyżej górnej granicy odchyleń od celu. W efekcie w drugiej połowie roku oczekujemy jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 pb i stopy referencyjnej na koniec roku na poziomie 4,75 proc., gdyż Rada będzie chciała utwierdzić rynek w przekonaniu, że jest zdeterminowana w dążeniu do realizacji średnioterminowego celu inflacyjnego.

W popołudniowym komunikacie z dzisiejszego posiedzenia RPP zostanie opublikowana ścieżka inflacji z najnowszej projekcji inflacyjnej, która będzie prawdopodobnie wskazywała na stopniowy spadek tempa wzrostu cen w kolejnych kwartałach".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »