RPP wróci do dwudniowych posiedzeń, ale nie w listopadzie. „Brak wystarczającego uzasadnienia”
Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej będzie jeszcze jednodniowe, ale w przypadku kolejnych może się to już zmienić. Na listopadowym posiedzeniu ma bowiem stanąć wniosek przewodniczącego Rady o powrót do dwudniowych spotkań – dowiedziała się Interia Biznes.
Z informacji Interii Biznes wynika, że w listopadzie prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP zaproponuje na posiedzeniu dwudniowe spotkania.
- Spotkamy się w listopadzie, ten punkt stanie. Przewodniczący go zgłosi i to będzie dyskutowane - mówi nam dobrze poinformowane źródło. Podkreśla też, że przyjęcie wniosku może nastąpić czy to przez aklamację, czy przez głosowanie. - I tak się pewnie stanie, że dwudniowe posiedzenia wejdą w harmonogram prac RPP - dodaje.
Biuro prasowe NBP wydało w piątek komunikat, w którym przypomina, że zgodnie z regulaminem, coroczny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej ustala uchwała RPP. "Jak zawsze o tej porze, na najbliższym, listopadowym posiedzeniu, Rada podejmie decyzję, w drodze uchwały, o harmonogramie posiedzeń na przyszły rok" - napisano.
Wcześniej radio RMF podało, że "już na przyszły miesiąc zostało zarządzone dwudniowe posiedzenie Rady. Ma się odbyć 8 i 9 listopada".
W tym tygodniu (25 października) trzech członków RPP wnioskowało o zwołanie dodatkowego niedecyzyjnego posiedzenia RPP.
"Wspólnie z prof. Tyrowicz i prof. Litwiniukiem wysłaliśmy wczoraj do Prezesa NBP prośbę o zwołanie na początku listopada dodatkowego niedecyzyjnego spotkania #RPP w sprawie regulaminu Rady i opinii do budżetu państwa" - napisał na Twitterze Ludwik Kotecki, członek RPP.
"(...) Zgodnie z planem działania Rady, na najbliższe (listopadowe) posiedzenie przypada, poza decyzją dotyczącą parametrów polityki pieniężnej, zarówno omówienie projekcji inflacji i PKB oraz przyjęcie Raportu o inflacji, jak również omówienie i przyjęcia opinii w sprawie projektu ustawy budżetowej na 2023 r. Opinia Rady do projektu ustawy budżetowej na rok 2023 r. będzie zawierać ocenę Rady odnośnie do planowanego kształtu polityki fiskalnej, mającą istotne znaczenie ze względu na potrzebę koordynacji polityki pieniężnej i fiskalnej w sposób możliwie najbardziej sprzyjający sprowadzeniu stopy inflacji do poziomu zgodnego z celem NBP. Jest to w obecnych warunkach bardzo wysokiej inflacji szczególnie ważne" - poinformowała PAP, przytaczając treść pisma wysłanego przez trzech członków.
Z kolei odpowiedź prezes NBP na ten wniosek została wysłana 26 października.
W piśmie, z którym zapoznała się Interia Biznes, napisano: "Odnosząc się do wniosku o zwołanie posiedzenia Rady na dzień 8 listopada 2022 r., uprzejmie informuję, że jednodniowe posiedzenie Rady zaplanowane na dzień 9 listopada 2022 r. wynika z Harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2022 r., przyjętego przez Radę w dniu 3 listopada 2021 r. Formuła posiedzeń jednodniowych Rady, ustalona zgodnie z przyjętymi przez Radę harmonogramami, stanowi jedno z wielu rozwiązań organizacyjnych wprowadzonych w Narodowym Banku Polskim w związku z powstałym zagrożeniem epidemicznym (...)".
Jednocześnie w odpowiedzi na wspomniany wniosek członków RPP, stwierdzono, że "W świetle przyjętych wcześniej założeń i podjętych ustaleń oraz przy utrzymaniu prawidłowej metodyki pracy należy stwierdzić, że brak jest wystarczającego uzasadnienia do zwołania dodatkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na dzień 8 listopada 2022 r.".
Z pisma wynika także, że na najbliższym posiedzeniu, które jest zaplanowane na 9 listopada, uwzględniony będzie punkt dotyczący Harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2023 roku, zgodnie z przyjętym trybem prac Rady.
Bartosz Bednarz
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami