Reklama

Ruszyły konsultacje w sprawie przyszłości SKOK

Rozpoczęła się akcja Narodowe Konsultacje, zainicjowana przez środowisko związane ze spółdzielczością finansową. W ramach konsultacji Polacy mogą wypowiedzieć się, jak widzą przyszłość SKOK-ów. Komisja Nadzoru Finansowego, która zbadała kondycję finansową SKOK-ów, uważa, że wiele z nich jest źle prowadzonych, a przez to zagrożonych stratami. W ocenie przedstawicieli kas to nie jest właściwy punkt widzenia.

- To najbardziej demokratyczna forma, jaką można sobie wyobrazić - ocenia ideę spółdzielczości w rozmowie z Newseria Biznes Wojciech Ciechomski, ekonomista, przewodniczący Rady Nadzorczej SKOK Wołomin, jednego z partnerów Narodowych Konsultacji. - Tam nie rządzi pieniądz, lecz człowiek. Jeden wkład, jeden głos. To jest ważne, to ludzie sobie bardzo cenią i nie chcieliby, żeby była jakaś większa ingerencja, szczególnie państwa, ponieważ ma to charakter samorządowy, oddolny, to jest jedyny sposób zorganizowania się ludzi.

55 działających w Polsce SKOK-ów ma ponad 2,5 mln klientów i prowadzi 2 tys. placówek w całym kraju. KNF zarzuca większości z nich zbyt swobodną politykę kredytową. W praktyce oznacza to udzielanie pożyczek ludziom, którzy w tradycyjnych bankach nie mieliby na nie szans.

Reklama

- Dokąd te 2,5 mln klientów ma pójść - pyta Wojciech Ciechomski. - Jeżeli nie będzie tych SKOK-ów, to oni przejdą w ręce lichwiarzy albo organizacji parabankowych. A my jesteśmy taką organizacją finansową, która waśnie tym ludziom pomaga, patrzymy indywidualnie na ich sprawy, ich bolączki, próbujemy je rozwiązać.

Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadziła audyt w SKOK-ach. Wobec 44 kas wszczęto postępowania naprawcze. W 22 kasach wydano postanowienia administracyjne o ustanowienie zarządcy komisarycznego, a w 3 komisaryczny zarząd wprowadzono. We wszystkich 55 kasach zaledwie 9 prezesów otrzymało zgodę KNF na dalsze sprawowanie swej funkcji. Z drugiej strony, największe SKOK-i mogą się pochwalić dobrymi wynikami finansowymi i współczynnikiem wypłacalności powyżej minimum przewidzianego ustawą. Przedstawiciele kas podkreślają również, że przed podjęciem działań przez KNF problemy były skutecznie rozwiązywane przez same SKOK-i - żadna z kas nie upadła, a mniejsze i słabsze podmioty łączyły się z większymi kasami.

- Po to między innymi są te konsultacje, żeby dać możliwość wypowiedzenia się członkom na temat tego, co oni robią, do czego należą i żeby mieć tę możliwość decydowania - podkreśla ekspert. - By nie było sytuacji, że decydują za nich urzędy kontroli i urzędnicy, tak jak w ostatnim okresie.

Przedstawiciele SKOK-ów tłumaczą, że idea spółdzielczości opiera się na innych zasadach niż te propagowane przez urzędników. Nie powinno się więc mierzyć kas i banków jedna miarą. Banki i instytucje spółdzielcze uzupełniają się, dlatego mają perspektywy rozwoju i współistnienia na rynku finansowym.

- My działamy non profit - podkreśla Wojciech Ciechomski. - Te zyski, które wypracowujemy, jeżeli jesteśmy dobrzy, przeznaczamy na lepsze uwarunkowania, lepsze depozyty, większe oprocentowanie depozytów i lepsze warunki kredytowe. To wyróżnia nas spośród innych instytucji finansowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »