Ryzyko dla polskich banków? Wskazano trzy zagrożenia

Wciąż głównym i największym zagrożeniem dla polskich banków wydaje się być ryzyko prawne związane z kredytami walutowymi - wynika z cyklicznej ankiety przeprowadzanej wśród instytucji reprezentowanych w Komitecie Stabilności Finansowej. Jednak kredyty mieszkaniowe w Polsce są wciąż bardzo dobrze spłacane.

Członkowie Komitetu Stabilności Finansowej ds. nadzoru makro (KSF-M) ocenili, że główne źródła zagrożenia dla polskiego systemu finansowego to ryzyko prawne kredytów mieszkaniowych FX, ryzyko geopolityczne oraz ryzyko podważania WIBOR - podał KSF-M w komunikacie. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych pozostaje w bankach bezpieczna.

Jakość portfela kredytów mieszkaniowych na bezpiecznym poziomie

"Członkowie Komitetu przedyskutowali źródła ryzyka w polskim systemie finansowym i jego otoczeniu, wskazane w cyklicznej ankiecie przeprowadzanej wśród instytucji reprezentowanych w KSF. Koszty ryzyka prawnego walutowych kredytów mieszkaniowych wciąż stanowią główne obciążenie dla banków.

Reklama

Kolejne miejsca w hierarchii słabych punktów w bieżącej edycji ankiety zajęły: ryzyko geopolityczne oraz ryzyko podważania WIBOR. W porównaniu z III kwartałem 2024 r. obniżono ogólną ocenę ryzyka na rynku nieruchomości mieszkaniowych. W ocenie Komitetu istotnie ograniczono także ryzyko słabości niektórych instytucji i zarażania" - podał KSF-M.

Komitet zapoznał się z cykliczną oceną tendencji na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych.

"Nominalne oraz realne wzrosty cen mieszkań charakteryzowały się w ostatnich kwartałach niższą dynamiką w związku ze spadkiem popytu. Zaobserwowano zwiększenie liczby oferowanych mieszkań, jednak malejąca liczba nowych inwestycji wprowadzanych do sprzedaży może wpłynąć na wielkość podaży w przyszłości. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych pozostaje na bezpiecznym poziomie" - napisano.

"Wyniki analizy sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych nie wskazują na występowanie napięć i zwiększonego ryzyka dla polskiego sektora bankowego wynikającego z finansowania rynku nieruchomości komercyjnych - ekspozycje polskich banków na ten rynek pozostają relatywnie niskie" - dodano.

Banki zarabiają krocie. Zyski liczone w dziesiątkach miliardów złotych

Dodajmy, że od stycznia do października br. zysk netto sektora bankowego wyniósł 35,2 mld zł - podał Narodowy Bank Polski. W porównaniu do ubiegłego roku jest to wzrost o 46,2 proc. W samym październiku zysk sektora wyniósł 4,134 mld zł.

Eksperci nie kryją, że doskonałe wyniki banków to w dużej mierze efekt długotrwałego obowiązywania w Polsce relatywnie wysokich stóp procentowych.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt hipoteczny | kredyty mieszkaniowe | WIBOR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »