Rząd chce zmian w prawie budowlanym. To efekt pożarów hal i firm

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) chce zmian w przepisach budowlanych. Resort ma w planach m.in. ograniczenie wielkości stref pożarowych. Wiceszef resortu spraw wewnętrznych Wiesław Leśniakiewicz wyjaśnił, że zaproponowane zmiany to efekt licznych pożarów hal, w tym budynku handlowego przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

MSWiA zaproponowało wprowadzenie zmian do rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przypomnijmy, że hala targowa przy Marywilskiej 44 spłonęła 12 maja. Było tam około 1,4 tys. punktów usługowych wynajmowanych przez ponad 700 osób.   

Szykują się zmiany w prawie budowlanym. Rząd reaguje na pożary hal i firm

"Zmiany dotyczą w szczególności rozwiązań ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru wewnątrz palnej izolacji termicznej ścian i dachów, a także zapobiegających wnikaniu ognia do tych izolacji, np. wewnątrz ścian warstwowych w układzie blacha - styropian - blacha lub blacha - poliuretan - blacha" - poinformował wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. 

Reklama

Chodzi też o zmianę warunków wykonania ścian i stropów oddzielenia przeciwpożarowego, "w szczególności miejsc połączenia tych elementów ze ścianami zewnętrznymi i dachami oraz zamknięć występujących w nich otworów". 

Zracjonalizowane mają zostać również maksymalne wielkości i możliwości powiększania stref pożarowych z uwagi na stosowanie stałych urządzeń gaśniczych wodnych i samoczynnych urządzeń oddymiających. 

"Aktualnie w jednokondygnacyjnym budynku magazynowo-produkcyjnym wyposażonym w tego rodzaju urządzenia nie ogranicza się wielkości strefy pożarowej" - zaznaczył wiceszef MSWiA. 

Propozycja zakłada zmniejszenie stref pożarowych i wprowadzenie rozwiązań dających pewność, że ściany oddzielające strefy zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia. 

Nowe obowiązki dla hoteli, galerii handlowych i magazynów

To już kolejne w ostatnim czasie zmiany mające przeciwdziałać pożarom m.in. w halach magazynowych. W listopadzie szef MSWiA podpisał rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. 

Regulacja - oprócz obowiązku wyposażenia m.in. pomieszczeń mieszkalnych i lokali, w którym są świadczone usługi hotelarskie, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu - wprowadza również obowiązek oznakowania w budynkach handlowych, produkcyjnych i magazynowych miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem

Obowiązek powinien być spełniony, gdy ściana oddzielenia przeciwpożarowego oddziela strefy pożarowe o powierzchni co najmniej 2000 mkw. każda, a ściany zewnętrzne co najmniej jednej strefy pożarowej wykonane są z materiałów palnych lub w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/mkw. 

Obowiązek oznakowania ma umożliwić ratownikom szybkie ustalenie lokalizacji takich ścian, co zwiększy szanse na podjęcie skutecznych działań gaśniczych. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: MSWiA | Marywilska 44 | pożar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »