Rząd planuje przedłużenie taryf na gaz do 2027 r.

Zgodnie z wpisem do wykazu prac legislacyjnych, rząd planuje w III kwartale br. przyjąć opracowany przez ministerstwo klimatu projekt ustawy o bezpieczeństwie gazowym państwa. W związku z sytuacją na rynku gazu planowane jest przedłużenie taryfowanych cen gazu dla gospodarstw domowych do końca 2027 r., zawiera projekt opublikowany w poniedziałek.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Rynek gazu do 2027 r regulowany

Opublikowane w Wykazie założenia przewidują przede wszystkim przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa URE taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.

Projekt ma także przewidywać zawieszenie tzw. obliga giełdowego - obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę - w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga.

Reklama

Będą wyłączenia dostaw gazu

Zakłada się także wprowadzenie możliwości ogłaszania przez ministra na czas określony stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Projektowane przepisy mają też wydłużyć z 40 do 45 dni okresu, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego.

Projekt ma też wprowadzać definicję bezpieczeństwa gazowego państwa, wzorowaną na definicji bezpieczeństwa energetycznego, obowiązek uwzględniania planu działań zapobiegawczych w planowaniu rozwoju systemów gazowych przesyłowego i dystrybucyjnych, oraz obowiązek sporządzania planów rozwoju przez operatora systemu magazynowania paliw gazowych.

GAZ ZIEMNY

3,07 -0,14 -4,33% akt.: 03.12.2024, 16:42
  • Max 3,22
  • Min 3,07
  • Stopa zwrotu - 1T -6,41%
  • Stopa zwrotu - 1M 21,13%
  • Stopa zwrotu - 3M 46,58%
  • Stopa zwrotu - 6M 24,42%
  • Stopa zwrotu - 1R 15,47%
  • Stopa zwrotu - 2R -48,39%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »