Rząd powołuje zespoły pomocy Ukraińcom

​Premier zadecydował o powołaniu Międzyresortowego Zespołu do spraw przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób napływających z terytorium Ukrainy. W przypadku konfliktu może być ich nawet milion osób.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jak podano w zarządzeniu, do zadań zespołu należy realizacja działań niezbędnych do przygotowania Rzeczypospolitej Polskiej do przyjęcia osób napływających z terytorium Ukrainy, bieżąca ocena poziomu napływu uchodźców z terytorium Ukrainy oraz jego wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, monitorowanie stanu przygotowania administracji rządowej i samorządowej do przyjęcia uchodźców przybywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy z powodu działań wojennych, przedstawianie propozycji rozwiązań w zakresie organizacji przewozu i relokowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uchodźców z terytorium Ukrainy.

Reklama

Ponadto premier powołał Międzyresortowy Zespół do spraw opracowania programu przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób poszkodowanych i rannych napływających z terytorium Ukrainy.

Do zadań zespołu należy realizacja działań niezbędnych do opracowania programu przyjęcia przez Rzeczpospolitą Polską osób poszkodowanych i rannych napływających z terytorium Ukrainy, a także bieżąca ocena poziomu napływu uchodźców z terytorium Ukrainy oraz jego wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne i porządek publiczny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

OPINIE:

Apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w apelu ws. uchodźców z Ukrainy.

W apelu przekazanym w poniedziałek PAP przewodniczący Episkopatu Polski podziękował wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie z 12 lutego.

"W tej sytuacji - kontynuując naszą modlitwę w intencji pokoju - apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. Każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie. Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie" - podkreślił abp Gądecki.

Przypomniał, że w Polsce od wieków znajdowali schronienie ci, którzy - szanując polską kulturę i prawo - uciekali od prześladowań i nienawiści. Dodał, że w ostatnich latach Polska otwarła swoje granice dla przybyszów z Ukrainy, którzy "mieszkają wśród nas, pracują razem z nami, modlą się w polskich kościołach i uczą się w polskich szkołach".

Rozmowy z wojewodami

W niedzielę portal TVN24 podał, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł polecił samorządowcom wskazać miejsca do kwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Doniesienia te potwierdził potem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

"Władze samorządowe mają (...) obowiązek przedstawić listę obiektów, które mogą służyć jako tymczasowe schronienie dla przyjezdnych" - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Polskiego". Jak dodał, przewiduje się, że do Polski może przybyć nawet milion osób.

Wiceminister Poboży informował w Polsat News, że w resorcie od wielu tygodni spotyka się zespół, który na bieżąco analizuje wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie. "W związku z tym, widząc, że sytuacja eskaluje, musimy się przygotowywać także na warianty, które oznaczałyby konieczność przyjęcia do Polski uchodźców" - mówił.

Dodano, że osoby które przebywają na Ukrainie powinny bezwzględnie zarejestrować się w systemie Odyseusz i na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych, a także przygotować się na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia miejsca pobytu, przygotować i mieć pod ręką najważniejsze dokumenty własne i członków rodziny oraz zaopatrzyć się w gotówkę niezbędną do zabezpieczenia podstawowych potrzeb w razie konieczności wyjazdu.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej pytana o możliwych uchodźców z Ukrainy przekazała we wtorek, że jej resort przygotowuje "przede wszystkim tę drugą linię frontu", która zapewnia wsparcie uchodźcom, którzy już znajdą się na terenie RP.

Polska przygotowuje drugą linię frontu

Szefowa MRiPS Marlena Malagą w rozmowie w Programie I Polskiego Radia stwierdziła, że jej resort "przygotowuje przede wszystkim tę drugą linię frontu" w razie przybycia do Polski uchodźców z Ukrainy.

Wskazała, że ministerstwo przejmuje wsparcie dla tych osób wtedy, gdy "już znajdą się w Polsce, kiedy już będą mieli status uchodźcy nadany przez Urząd ds. Cudzoziemców".

"Realizowane to wsparcie jest poprzez powiatowe centra pomocy rodzinie" - podkreśliła. Minister dodała, że resort w nadchodzącym czasie planuje spotkania z powiatowymi centrami, by "przypomnieć tworzenie indywidualnych programów integracji, które dla takich osób są przygotowywane".

Maląg wskazała, że dla uchodźców z Ukrainy zapewnione będzie stosowane zabezpieczenie finansowe, nauka języka polskiego czy objęcie pomocą psychologiczną. "Jest potrzebne w takim trudnym czasie, kiedy takie osoby mogą znaleźć się w naszym kraju" - powiedziała.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Ukraińscy uchodźcy | samorządy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »