Reklama

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2021 z deficytem 82,3 mld zł

Dochody budżetu państwa wyniosą 403,7 mld zł, a wydatki 486 mld zł. 82,3 mld zł deficytu pozwoli zapewnić środki na wzmocnienie - m.in. poprzez inwestycje - rozwoju gospodarki dotkniętej przez COVID-19. Kontynuowane też będą priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej. Rząd planuje wprowadzenie nowego podatku - od sprzedaży detalicznej.

- Przyjęty dziś projekt budżetu na rok 2021 jest kolejnym etapem planu powrotu na ścieżkę wzrostu po światowym lockdownie wywołanym COVID-19. Zakładamy, że w przyszłym roku PKB zwiększy się o 4 proc. wracając do wartości notowanych w ostatnich latach. W budżecie na 2021 rok mamy środki zarówno na działania proinwestycyjne, tak konieczne do dalszego pobudzenia gospodarki, jak i na kontynuację programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii - mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Reklama

- To jak duże w przyszłym roku będą dochody budżetu, zależy przede wszystkim od tego jak szybko wrócimy na ścieżkę wzrostu. Po stronie wydatków zakładamy m.in. zwiększenie środków na zdrowie do 5,3 proc. PKB, waloryzację rent i emerytur (wskaźnikiem na poziomie 103,84 proc.) obronę narodową (w wysokości 2,2 proc. PKB) oraz szkolnictwo wyższe i naukę - zaznacza wiceminister finansów Sebastian Skuza.

- Przyrost PKB w 2021 r. będzie m.in. efektem wzrostu inwestycji, o około 4 proc. w ujęciu rok do roku. Mieścimy się tu z naszymi szacunkami w przedziale szacunków rynkowych

  i prognoz Komisji Europejskiej. W kolejnych latach sytuacja na światowych rynkach powinna się unormować, co będzie sprzyjać stabilizacji tempa wzrostu PKB - podkreśla wiceminister finansów Piotr Patkowski.

W projekcie ustawy budżetowej na 2021 r. przyjęto:

- prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 403,7 mld zł,

- limit wydatków budżetu państwa na poziomie 486 mld zł,

- deficyt budżetu państwa w wysokości 82,3 mld zł,

- deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) na poziomie ok. 6 proc.PKB. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) na poziomie 64,7 proc. PKB

Podstawowe uwarunkowania makroekonomiczne:

- wzrost PKB w ujęciu realnym o 4,0 proc.,

- średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 1,8 proc.,

- wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń o 2,8 proc.,

- wzrost spożycia prywatnego, w ujęciu nominalnym, o 6,3 proc.

W budżecie środków europejskich projekt ustawy budżetowej na 2020 rok zakłada:

- dochody budżetu środków europejskich: 80,5 mld zł,

- wydatki budżetu środków europejskich: 87,3 mld zł,

- deficyt budżetu środków europejskich: 6,9 mld zł.

Dochody

 

Na prognozowany wzrost dochodów budżetu państwa w 2020 r. będzie mieć wpływ przewidywany powrót gospodarki na ścieżkę wzrostu.

Prognozy dochodów budżetu państwa zdeterminowane są przede wszystkim wyżej wymienionymi szacunkami czynników makroekonomicznych.

Przewidujemy również uzyskanie dochodów z podatku od sprzedaży detalicznej w wysokości 1,5 mld oraz wpłatę do budżetu państwa pochodzącą z zysku NBP w wysokości 1,3 mld zł.

Wydatki

Projekt ustawy budżetowej na rok 2021 został przygotowany z zastosowaniem stabilizującej reguły wydatkowej. 

Kwota wydatków na 2021 rok została powiększona o połowę prognozowanej sumy skutków finansowych po stronie dochodów i wydatków wynikających z działań nakierowanych na powstrzymanie i przeciwdziałanie skutkom pandemii w 2020 roku. Tym samym, projekt został opracowany z uwzględnieniem nieprzekraczalnego limitu wydatków dla budżetu państwa oraz przy zabezpieczeniu skutków finansowych niezbędnych do kontynuacji dotychczasowych priorytetowych działań rządu.
 
W ustawie budżetowej na 2021 r. zapewniamy m.in.:
 
- finansowanie Programu Rodzina 500+ (41,0 mld zł), 

- zwiększenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia do poziomu 5,3 proc. PKB (wydatki budżetowe w porównaniu z 2020 r. wrosną o ok. 12,9 mld zł, tj. wzrost  o 104 proc.),

- waloryzację rent i emerytur od 1 marca 2021 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 103,84 proc. (szacowany łączny koszt wynosi ok. 9,6 mld zł),

- realizację świadczenia "Dobry Start" (1,4 mld zł),

- finansowanie zadań w ramach Funduszu Solidarnościowego,

- finansowanie potrzeb obronnych Polski na poziomie zwiększonym do 2,2 proc. PKB,

- wzrost wydatków w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki,

- finansowanie zadań w obszarze mieszkalnictwa,

- zadania w zakresie transportu lądowego: infrastruktury drogowej oraz krajowych pasażerskich przewozów kolejowych.

Dowiedz się więcej na temat: budżet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »