Rząd szykuje kolejne zmiany. Premier straci nadzór nad kluczową agencją

Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) będzie nadzorować nie premier, a minister spraw wewnętrznych i administracji - wynika z projektu ustawy zaproponowanego przez rządu. Donald Tusk nadal miałby decydować jednak o tym, kto będzie zarządzać instytucją w przypadku np. odwołania poprzedniego prezesa, przed ogłoszeniem formalnego konkursu na następcę.

Na Stały Komitet Rady Ministrów trafił w środę projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. Przewiduje on m.in. że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych trafi pod nadzór Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWIA). Do tej pory nadzorował ją bezpośrednio premier. To kolejna państwowa instytucja, w której rząd zamierza dokonać znaczących zmian.

Premier odda kompetencje ministrowi, ale nie wszystkie

Zgodnie z opisem projektu ustawy jego celem jest  "uregulowanie kwestii kompetencji w zakresie funkcjonowania systemu rezerw strategicznych oraz nadzoru" nad Agencją. Rząd proponuje, aby to właśnie minister do spraw wewnętrznych przejął kompetencje premiera związane z nadzorem oraz realizacją zadań RARS oraz zasobami rezerw strategicznych.

Reklama

"Poza zmianami dotyczącymi przeniesienia kompetencji Prezesa Rady Ministrów dotyczących rezerw strategicznych, Agencji oraz Prezesa Agencji proponuję się dodanie przepisu umożliwiającego Prezesowi Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w przypadku odwołania Prezesa Agencji albo niemożności sprawowania przez niego funkcji, powierzenie pełnienia obowiązków Prezesa Agencji, na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy, jego zastępcy lub innej osobie. Z uwagi na zadania realizowane przez Agencję jest niezbędne zapewnienie ciągłości jej działania do czasu powołania Prezesa Agencji wyłonionego w drodze konkursu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Czy zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych?

Zmiany będą za sobą nieść konsekwencje budżetowe. To bowiem z części, którą dysponuje szef MSWiA, będą finansowane zadania Agencji, a nie zaś, jak dotychczas, z części szefa KPRM.

Proponowana ustawa przewiduje również zmiany w funkcjonowaniu innych instytucji państwowej. Zakłada m.in. "zwiększenie liczby członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego do 15, co wiąże się z ustaleniem działu gospodarka surowcami energetycznymi oraz zadaniami ministra kierującego tym działem, a w konsekwencji włączeniem w skład rady jego przedstawiciela". Ponadto mówi o przesunięciu odpowiedzialności między działami administracji rządowej zajmującymi się transportem i rozwojem regionalny, jeśli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny (CPK). 

RARS została powołana w lutym 2021 roku, zastępując Agencję Rezerw Materiałowych. Jej zadaniem jest "zapewnienie strategicznych rezerw produktów żywnościowych, medycznych i technicznych oraz zapasów paliw nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim na wypadek konfliktu zbrojnego, zagrożenia zdrowia publicznego, klęski żywiołowej lub innej sytuacji kryzysowej".

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd mija z końcem marca. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych | MSWiA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »