Rząd szykuje teraz tzw. tarczę prawną

Rząd podczas wtorkowego posiedzenia ma zająć się tzw. tarczą prawną, która m.in. przyczyni się do likwidacji nadmiernej biurokracji, ułatwi firmom inwestowanie i wesprze rozwój gospodarczy po pandemii.

Uproszczenie procedur?

Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, którego wnioskodawcą jest minister rozwoju i technologii.

Wprowadzenie tych przepisów ma doprowadzić do wyeliminowania nadmiernej biurokracji, ułatwić inwestowanie, dywersyfikację działalności i wspierać rozwój gospodarczy po pandemii poprzez likwidację "barier krępujących przedsiębiorczość oraz przyspieszenie wydawania decyzji".

Jak czytamy w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, w projekcie zawarto rozwiązania uwzględniające m.in. "szerokie wykorzystanie postępowania uproszczonego i milczącego trybu załatwienia sprawy", a także elektronizację procedur czy "ostrożnie wprowadzaną jednoinstancyjność".

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Zaznaczono, że celem wszystkich proponowanych w projekcie działań jest "ograniczenie zbędnych i nadmiernych obciążeń regulacyjnych, co wygeneruje oszczędności czasowe i kosztowe po stronie obywateli i przedsiębiorców". Rezultatem mają być szybsze i sprawniejsze procedury administracyjne, co - zdaniem autorów projektu - przełoży się również na efektywność pracy administracji publicznej oraz oszczędności po jej stronie.

"Spodziewane jest, że podjęte działania (w tym elektronizacja procedur) będą stanowić pozytywny impuls dla przedsiębiorców oraz obywateli, istotnie wpływając na jakość życia i prowadzenie działalności gospodarczej" - oceniono.

- - - - -

Rząd ma się zająć we wtorek tzw. ustawą wiatrakową

Rada Ministrów ma się we wtorek zająć tzw. ustawą wiatrakową - wynika z porządku obrad rządu. Zgodnie z projektem nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów, głównym założeniem ustawy jest to, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

"Obowiązek sporządzenia MPZP lub jego zmiany na potrzeby przedmiotowej inwestycji będzie jednak dotyczył obszaru prognozowanego oddziaływania elektrowni wiatrowej, a nie jak dotąd całego obszaru wyznaczonego zgodnie z tzw. +zasadą 10H+ (tj. dla obszaru w promieniu wyznaczonym przez dziesięciokrotność całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej)" - wyjaśniono.

Zaznaczono, że "utrzymana zostaje podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej - odległość nie może być mniejsza niż wyznaczona zgodnie z +zasadą 10H+". Jednocześnie MPZP "będzie mógł określać inną odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa".

"Finalna odległość od zabudowań mieszkalnych będzie weryfikowana i określana w ramach procedury wydawania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla danej inwestycji" - napisano.

Projekt przewiduje dodatkowe prawa w zakresie konsultacji mieszkańców gmin podczas dyskusji publicznych. "W tym celu w przepisach dot. lokowania elektrowni wiatrowych wprowadza się obowiązek dla gminy zorganizowania dodatkowych dyskusji publicznych z udziałem zainteresowanych mieszkańców nad MPZP, w którym przewiduje się granice terenów pod budowę elektrowni wiatrowych oraz rozwiązania dot. lokalizacji planowanej elektrowni wiatrowej" - podano.

Wprowadzona ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. tzw. zasada 10H przewiduje obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody - parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych. Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty. 

- - - - -

Rząd we wtorek m.in. o przepisach dotyczących leżakowania napojów spirytusowych

Wdrożenie wymagań UE do sprawowania nadzoru nad procesem leżakowania napojów spirytusowych w przypadku umieszczania w opisie, prezentacji lub na etykiecie informacji o okresie leżakowania, przewiduje projekt noweli ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd - podano w porządku obrad Rady Ministrów.

Chodzi projekt ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw.

W Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów napisano, że w celu zapewnienia wykonania przepisów Unii Europejskiej niezbędne jest utworzenie systemu nadzoru zapewniającego równoważne gwarancje co system nadzoru skarbowego, które umożliwią właściwym naczelnikom urzędów celno-skarbowych wykonywanie kontroli w obszarze leżakowania alkoholu etylowego.

Dodano, że projekt ustawy doprecyzuje brzmienie przepisów określających dokumenty wymagane przy uzyskaniu wpisu do rejestrów działalności regulowanej.

Jak napisano w wykazie, w toku uzgodnień międzyresortowych resort finansów zaproponował zaostrzenie sankcji za produkcję i obróbkę alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z tą propozycją, kto bez wymaganego wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność w zakresie wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego wyrabia lub przetwarza taki alkohol, albo producentów wyrobów tytoniowych wyrabia takie wyroby, będzie podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech (teraz do roku).

Natomiast kto będzie wykonywać taką działalność bez wymaganych wpisów do rejestru będzie podlegać karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat pięciu (teraz do dwóch lat).

W projekcie ustawy zaproponowano też dodatkowe sankcje za odkażanie skażonego alkoholu etylowego lub osłabianie działania środka skażającego oraz za popełnianie przestępstw, z których sprawca uczynił sobie stałe źródło dochodu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mateusz Morawiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »