Rząd zapowiada nowy instytut ds. AI. Wraca prof. Sankowski
Rząd zamierza powołać od 1 stycznia 2025 roku instytut badawczy zajmujący się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce - zapowiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jego tworzeniem ma zająć się prof. Piotr Sankowski, który obejmował stanowisko prezesa IDEAS NCBR od 2021 r. Po zakończeniu kadencji nie został ponownie wybrany, wskutek czego eksperci związani z AI wystosowali list do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję.
Nowa jednostka miałaby powstać we współpracy NCBR, resortów nauki, obrony i cyfryzacji oraz części polskich uczelni - wyjaśnił Gawkowski podczas briefingu w Ministerstwie Cyfryzacji.
- Polski rząd będzie wspierał sztuczną inteligencję - zapewnił. Dodał, że "sztuczna inteligencja jest dla nowoczesnego państwa, które chce być liderem w cyfryzacji, czymś wyjątkowo ważnym i każdy potencjał powinien być wykorzystywany". Podkreślił, że kluczową rolę w rozwoju AI odgrywają wykształceni i doświadczeni badacze, którzy powinni mieć poczucie, że "państwo się nimi opiekuje i daje miejsca do pracy"
Minister nauki Dariusz Wieczorek dodał, że do końca tego roku zobowiązał się przygotować wszystkie rozwiązania formalno-prawne, to jest kwestię udziałów, kapitału, organów spółki.
Minister nauki zaproponował w środę prof. Piotrowi Sankowskiemu, by nadal koordynował prace zespołów badawczych w IDEAS NCBR. Udziały w spółce miałby objąć także uczelnie, które prowadzą badania z zakresu sztucznej inteligencji. Kolejne spotkanie w tej sprawie ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu - podał resort nauki.
Podczas środowego spotkania minister Dariusz Wieczorek zapewnił, że "nie będzie wstrzymywania żadnych badań czy współpracy z wybitnymi naukowcami, a rozwój AI w Polsce nie jest zagrożony" - poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka resortu nauki Natalia Żyto.
Zaproponował też b. prezesowi IDEAS NCBR prof. Sankowskiemu, by kontynuował swoją misję rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce i koordynował prace zespołów badawczych w tej spółce.
"IDEAS NCBR miałoby zintegrować wszystkie działania w tym zakresie, a udziały w spółce miałby objąć także uczelnie, które prowadzą badania" - wyjaśniono w komunikacie. Prof. Sankowski poprosił o zorganizowanie spotkania z rektorami. Kolejne spotkanie ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu.
Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR został utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysłodawcą jego stworzenia był Piotr Sankowski. Misją IDEAS NCBR jest wsparcie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Sankowski obejmował stanowisko prezesa IDEAS NCBR od 2021 r. do czerwca br.
W wyniku konkursu nowym prezesem ośrodka został Grzegorz Borowik.
Pod koniec września w mediach społecznościowych Sankowski ogłosił, że z dniem 2 października kończy pracę w IDEAS NCBR na stanowisku lidera grupy badawczej. W reakcji na te informacje z zasiadania w radzie naukowej spółki zrezygnowało sześcioro jej członków, a odejście z instytutu rozważa kilku liderów grup badawczych.
O powody zmiany na stanowisku prezesa IDEAS NCBR w listach otwartych do premiera i ministra nauki zwrócili się też laureaci grantów ERC oraz naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją w Polsce.
Ministerstwo Nauki zapewniło wówczas, że w sprawie wyboru prezesa IDEAS NCBR odbyło się "konkurencyjne i transparentne postępowanie kwalifikacyjne". W środę rano w Radiu ZET minister Wieczorek zaznaczył, że unieważnienie konkursu na prezesa, w którym wygrał dr Grzegorz Borowik, nie wchodzi w grę.