Krzysztof Gawkowski

Czwartek, 31 października 2024 (08:39) Aktualizacja Czwartek, 31 października 2024 (08:49)
Krzysztof Gawkowski to polski polityk, działacz samorządowy, pisarz oraz doktor nauk humanistycznych. Jego kariera polityczna obejmuje wieloletnie zaangażowanie w działalność lewicowych ugrupowań oraz pełnienie ważnych funkcji publicznych.
Krzysztof Gawkowski - najważniejsze informacje
Krzysztof Gawkowski /Filip Naumienko /Reporter

Krzysztof Gawkowski - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Krzysztof Kamil Gawkowski, urodził się 11 kwietnia 1980 roku w Warszawie. Jest posłem na Sejm IX i X kadencji, był przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Lewicy, a od grudnia 2023 pełni funkcje wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra cyfryzacji w trzecim rządzie Donalda Tuska. 

Wykształcenie i początki kariery zawodowej

Gawkowski wychowywał się w Wołominie. Po ukończeniu technikum kolejowego, w którym zdobył wykształcenie zawodowe, podjął się pracy na warszawskim Jarmarku Europa, a następnie założył własną firmę reklamową. 

Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, jednak ostatecznie w 2006 ukończył politologię w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie. 

Dalszą ścieżkę naukową kontynuował na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, gdzie w 2011 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.

Jego praca doktorska dotyczyła prawa wyborczego w III RP, a promotorem był znany działacz polityczny Leszek Moczulski. 

W latach 2007-2008 Gawkowski pracował jako nauczyciel akademicki, prowadząc zajęcia z prawa administracyjnego. Jego doświadczenie akademickie obejmuje również pracę wykładowcy na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. 

Jest także autorem kilku powieści kryminalnych, w tym "Piętno prawdy" (2010), "Cień przeszłości" (2018) oraz "Odnowa" (2021), a także współautorem książek o tematyce historycznej i politycznej. 

Działalność polityczna

Krzysztof Gawkowski swoją karierę polityczną rozpoczął w młodym wieku, wstępując do Federacji Młodych Socjaldemokratów, a w 2000 roku wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Wkrótce rozpoczął działalność samorządową, zdobywając mandat radnego rady miejskiej w Wołominie w wyborach samorządowych w 2002 i 2006 roku. 

W 2010 zasiadł w Sejmiku Województwa Mazowieckiego, gdzie reprezentował SLD. Chociaż jego pierwsze próby zdobycia mandatu posła w 2011 roku zakończyły się niepowodzeniem, Gawkowski konsekwentnie budował swoje doświadczenie polityczne. 

W 2012 roku został wybrany na sekretarza generalnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, co umocniło jego pozycję w strukturach partii. 

Był odpowiedzialny za negocjacje dotyczące utworzenia koalicji wyborczej Zjednoczona Lewica przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku, w których jednak nie zdobył mandatu. W 2016 roku zakończył pełnienie funkcji sekretarza generalnego SLD, pozostając jednak wiceprzewodniczącym partii. 

W 2018 roku, po rozstaniu z SLD, Gawkowski dołączył do inicjatywy Roberta Biedronia, angażując się w tworzenie nowej partii politycznej - Wiosna. Został sekretarzem zarządu tej partii oraz kandydatem do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku, choć bez sukcesu. 

Jego zaangażowanie w Wiosnę oraz działalność na lewicy przyniosły mu jednak mandat poselski w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, gdzie uzyskał 30 859 głosów w okręgu bydgoskim. 

W Sejmie i przewodnictwo KP Lewicy

Po wyborach w 2019 roku Gawkowski objął funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Lewicy, co uczyniło go jedną z kluczowych postaci tego ugrupowania w parlamencie. 

W tym czasie angażował się w prace Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, co zbudowało jego pozycję eksperta w dziedzinie cyfryzacji. 

Jego rola na lewicy została dodatkowo umocniona po połączeniu partii Wiosna z SLD, które w 2021 roku stworzyły Nową Lewicę. Gawkowski objął wówczas stanowisko wiceprzewodniczącego Nowej Lewicy, kontynuując swoje zaangażowanie w działania polityczne partii. 

Minister cyfryzacji i wicepremier

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Krzysztof Gawkowski ponownie zdobył mandat posła, uzyskując 21 831 głosów. 

Jego pozycja w partii oraz doświadczenie parlamentarne sprawiły, że po utworzeniu trzeciego rządu Donalda Tuska, 12 grudnia 2023 roku Gawkowski został wybrany na wicepremiera oraz ministra cyfryzacji. Te funkcje potwierdził prezydent Andrzej Duda, powołując go na te stanowiska. 

Jako minister cyfryzacji Gawkowski ma przed sobą wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych, transformacją cyfrową administracji publicznej oraz regulacjami dotyczącymi sektora technologii w Polsce. 

Jego doświadczenie w pracy nad polityką cyfryzacyjną i nowoczesnymi technologiami, zdobyte w poprzednich latach, może okazać się kluczowe dla realizacji rządowych planów w tym zakresie. 

Temat Krzysztof Gawkowski znajdziesz również w serwisie:

Krzysztof Gawkowski - Wiadomości

Krzysztof Gawkowski - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »