Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wsparcie dla niepełnosprawnych uchodźców
Wśród uchodźców wojennych przybywających z Ukrainy do Polski są osoby niepełnosprawne. - Tymczasem i przejścia graniczne oraz punkty recepcyjne rzadko są dostosowane do ich szczególnych potrzeb. Konieczne jest zapewnienie sprzętu medycznego, wózków, a także asystentów w czasie oczekiwania na odprawę, przy przekraczaniu granicy i po tym. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje w tej sprawie do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Według oficjalnych szacunków w Ukrainie przebywa 2,7 mln osób z niepełnosprawnością. Należy zakładać, że jakaś część przekroczyła lub ma zamiar przekroczyć granicę polsko-ukraińską. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg na szczególne potrzeby i konieczność udzielania wsparcia tej grupy uciekających do Polski przed wojną w Ukrainie.
- Z informacji z kontroli pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na granicy polsko-ukraińskiej oraz doniesień mediów można wnioskować, że wiele kwestii istotnych z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami pozostaje nierozwiązanych. Kluczowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i ewakuacji są często niedostępne, a same przejścia graniczne i punkty recepcyjne również rzadko są dostępne. Sprawia to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą zostać pozostawione bez pomocy. Konieczne jest zatem zapewnienie im asysty w czasie oczekiwania na odprawę, w momencie przekraczania granicy, jak i po jej przekroczeniu - podkreśla Marcin Wiącek w piśmie adresowanym do minister Maląg.