Są światowym liderem pod względem plaż. Polacy lubią tam wypoczywać

Hiszpania jest krajem o największej na świecie liczbie bezpiecznych plaż. Ma ich 638, o 18 więcej niż w ubiegłym roku - wynika z raportu Europejskiej Fundacji Edukacji Ekologicznej. Na każdej plaży, która spełni warunki higieny i bezpieczeństwa, powiewać będzie niebieska flaga. Druga pod względem liczby nagrodzonych plaż jest Grecja, a trzecia - Turcja.

Błękitna Flaga jest uznanym na arenie międzynarodowej znakiem jakości plaż. Jest ona przyznawana plażom na całym świecie, które spełniają określone wymagania. Najważniejszymi są jakość, dobry stan wód i bezpieczeństwo. Analizujący biorą też pod uwagę poziom udogodnień i usług plażowych - czy np. są prysznice i leżaki, a także higienę i dbałość o środowisko. Ważne jest też zamieszczanie informacji na rzecz bezpieczeństwa kąpiących się, a także na temat zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej.  

Gdzie najwięcej Błękitnych Flag

Tego lata najwięcej Błękitnych Flag będzie powiewało w Hiszpanii we Wspólnocie Walencji, m.in. w słynnym kurorcie Alicante, Peniscoli i Gandii. W sumie na 159 plażach, o 6 więcej niż w zeszłym sezonie. W Andaluzji – największym i położonym najbardziej na południe regionie Hiszpanii - wyróżnienia otrzymało 156 plaż, o 8 więcej niż w 2023 roku. W sąsiadującej z Portugalią Galicji 125, tyle samo co w 2023 roku, a w Katalonii 118  - o 2 mniej niż w minionym sezonie. 

Reklama

Na Wyspach Kanaryjskich Błękitna Flaga zawiśnie na 60 spośród 500 tamtejszych plaż. A spośród 300 plaż Balearów, w tym sezonie wyróżniono 46 - o 4 więcej niż w roku ubiegłym. Flagi zawisną też w pozostałych, nadmorskich regionach. Na przykład w położonym nad Morzem Kantabryjskim Kraju Basków wisieć będzie ich 4, tyle samo co w Melilli - hiszpańskim mieście położonym po afrykańskiej stronie Morza Śródziemnego. 

Nie tylko nad morzem

Niebieska flaga będzie powiewała nawet w Madrycie, którego od wybrzeża dzieli ponad 400 km. Komisja wyróżniła “Virgen de la Nueva” - śródlądową plażę położoną nad zbiornikiem San Juan (św. Jana). To jedyny akwen wodny we Wspólnocie Madrytu. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na czystość, bezpieczeństwo, ale też otaczającą zbiornik przyrodę. Stolicę Hiszpanii z wyróżnioną plażą dzieli godzina jazdy samochodem. Z miasta kursują tam również autobusy. 

Co roku analizowana jest też jakość portów jachtowych. W tym sezonie, w Hiszpanii nagrodzono 102 przystanie. W rankingu kraj zajął trzecie miejsce, po Holandii i Francji. Program Błękitnej Flagi realizowany jest nieprzerwanie od 1987 r. Na niektórych plażach, m.in. San Juan w Alicante, powiewa ona od samego początku - już 38 rok z rzędu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | Plaże | bezpieczeństwo | wyróżnienie | lider
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »