Sąd wydał decyzję w sprawie częstochowskiej huty. Bankructwo jest ostateczne

Sąd Rejonowy w Częstochowie oddalił w czwartek zażalenie właściciela Huty Częstochowa, spółki Liberty Częstochowa, na postanowienie o ogłoszeniu jej upadłości. Decyzja częstochowskiego sądu daje syndykowi możliwości działania w postaci dzierżawy zakładu lub jego sprzedaży. "Puls Biznesu" podaje, że oznacza to ostateczne bankructwo dla huty znanej z produkcji blach grubych dla kluczowych sektorów gospodarki. 4 listopada Ministerstwo Przemysłu ma zorganizować spotkanie ws. rozwiązań dla przemysłu hutniczego.

O czwartkowej decyzji sądu, podtrzymującej ogłoszenie upadłości spółki Liberty Częstochowa, poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz. Jak podkreślił, postanowienie to jest prawomocne: nie przysługuje prawo wniesienia od niego zaskarżenia. Rzecznik Ministerstwa Przemysłu Tomasz Głogowski przekazał agencji, że sprawa przyszłości Huty Częstochowa ma być jednym z tematów planowanego na 4 listopada br. spotkania w tym resorcie nt. rozwiązań przemysłu hutniczego, z udziałem przedstawicieli resortów, pracodawców, w tym spółki Liberty Częstochowa oraz strony społecznej.

Reklama

To już pewne. Huta Liberty Częstochowa w upadłości

Chodzi o upadłość kolejnego prywatnego właściciela Huty Częstochowa - spółki należącej do grupy Liberty. Produkcja w zakładzie stanęła pod koniec ub. roku, jednak pracodawca do końca sierpnia płacił załodze wynagrodzenia (za wrzesień wypłacono już tylko zaliczki).

Wniosek o upadłość spółki Liberty Częstochowa złożyli w wydziale gospodarczym Sądu Rejonowego w Częstochowie jej wierzyciele. Częstochowski sąd już dwukrotnie ogłaszał jej upadłość, po pierwszym postanowieniu poprawiając jeszcze kwestie formalne. Od drugiego odwołał się natomiast właściciel huty.

W czwartek rzecznik częstochowskiego sądu przekazał PAP, że tego dnia sąd okręgowy oddalił zażalenie dłużnika - Liberty Częstochowa na postanowienie sądu rejonowego z 19 września br. o ogłoszeniu upadłości spółki zastrzegając, że pisemne uzasadnienie orzeczenia zostanie sporządzone po złożeniu przez stronę postępowania wniosku.

Sędzia Bogacz przekazał, że w zażaleniu spółka podnosiła zarzut nieważności postępowania, kwestie związane z prowadzonym postępowaniem restrukturyzacyjnym i znaczeniem, jakie miało ono dla dopuszczalności ogłoszenia upadłości, a także zarzuty dotyczące istnienia przesłanek ogłoszenia upadłości.

Sąd okręgowy uznał, że w postępowaniu przed sądem rejonowym nie doszło do nieważności postępowania, że przepis prawa upadłościowego wykluczający możliwość ogłoszenia upadłości w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego nie ma zastosowania do postępowania o zatwierdzenie układu, a także, że sąd rejonowy prawidłowo stwierdził przesłanki ogłoszenia upadłości, przy niewątpliwej niewypłacalności spółki.

To ostateczne bankructwo częstochowskiej huty. Teraz do akcji wkroczy syndyk

"Huta Liberty Częstochowa (...) oficjalnie ogłosiła bankructwo po tym, jak Sąd Okręgowy w Częstochowie odrzucił zażalenie spółki na wcześniejszą decyzję o jej upadłości. To oznacza, że decyzja o bankructwie stała się prawomocna, a syndyk, Adrian Dzwonek, może wznowić rozmowy z potencjalnymi pożyczkodawcami oraz inwestorami, którzy mogliby być zainteresowani dzierżawą lub zakupem majątku huty" - poinformował w czwartek "Puls Biznesu".

Ogłoszenie upadłości spółki daje m.in. syndykowi możliwości działania w postaci dzierżawy zakładu lub jego sprzedaży. Istotny jest przy tym zbliżający się okres zimowy, który może wpłynąć na uszkodzenie niedziałających urządzeń huty.

Kilkusetosobowa grupa pracowników zakładu i innych związków branży demonstrowała w środę w Warszawie, zwracając uwagę na brak wypłaty wynagrodzeń w Hucie Częstochowa oraz potrzebę dalszych działań na rzecz pozyskania nowego inwestora (co umożliwia upadłość dotychczasowego).

W czwartek rzecznik Ministerstwa Przemysłu przekazał PAP, że szefowa resortu Marzena Czarnecka już kilkakrotnie rozmawiała z przedstawicielami strony społecznej ws. sytuacji Huty Częstochowa, a teraz chce zorganizować 4 listopada br. w siedzibie MP trójstronne spotkanie, mające na celu wypracowanie możliwych do wdrożenia rozwiązań wspierających branżę hutniczą i stalową.

W spotkaniu tym mają uczestniczyć przedstawiciele ministerstw: przemysłu, aktywów państwowych oraz rozwoju i technologii, strony pracodawców i strony społecznej. Spotkanie będzie dotyczyło ogólnie rozwiązań dla branży, natomiast sytuacja Liberty Częstochowa ma być jednym z ważniejszych tematów. Wśród zaproszonych gości są władze tej spółki, syndyk i związkowcy z zakładu.

Poprzednia procedura sprzedaży Huty Częstochowa zakończyła się w maju 2021 r. W lutym 2021 r. przetarg za 190 mln zł wygrała spółka Corween Investments z grupy Liberty, będąca od grudnia 2020 r. dzierżawcą huty (produkcję wznowiono wówczas w styczniu 2021 r.).

Wcześniej dzierżawcą upadłej Huty Częstochowa, prowadzącym produkcję w zakładzie, była firma Sunningwell International Polska. We wrześniu 2019 r. syndyk zawarł z nią umowę dzierżawy, z prawem pierwokupu. Następnie odbyły się kolejne przetargi na sprzedaż majątku huty, w trzecim nabywcą została grupa Liberty.

Poprzednią upadłość likwidacyjną właściciela Huty Częstochowa częstochowski sąd przeprowadził w 2019 r., z wniosku spółki ISD Polska. Postanowienie o upadłości likwidacyjnej spółki ISD Huta Częstochowa sąd ogłosił we wrześniu 2019 r., stało się ono prawomocne w listopadzie 2019 r. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Huta Liberty | Częstochowa | upadłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »