Niemcy zainteresowani częstochowską hutą. Jest zapowiedź wizyty
Huta Liberty Częstochowa znajduje się w stanie upadłości, a syndyk wypłaca wynagrodzenia załodze z pieniędzy otrzymanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zakładem zainteresowała się niemiecka spółka, która chciałaby zbadać stan huty i zadecydować o ewentualnym wydzierżawieniu części lub całości obiektu. O sprawie informuje częstochowska "Gazeta Wyborcza".
Niemiecka grupa Steel Mont GmbH zapowiedziała wizytę w Częstochowie i rozpoczęcie badania due dilligence upadłej częstochowskiej huty - donosi poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".
Niemiecka firma sama przedstawia się jako globalna organizacja handlowa i logistyczna, a w jej "zainteresowaniu" są wyroby stalowe, stal, węgiel, materiały budowlane, rudy metali, nawozy, sprzęt górniczy i metalurgiczny.
Jak zapewnia Steel Mont GmbH, współpracuje z firmami z Turcji, Czech, Bułgarii, Indii, Chin, Korei i "wielu innych krajów".
Dodajmy, że potencjalna niemiecka oferta nie jest jedyną propozycją ratowania częstochowskiego zakładu. Ewentualną dzierżawą huty podobno zainteresowana jest także inna spółka z Grupy Liberty - spółka z Australii.
Dodatkowo sama Huta Liberty Częstochowa złożyła zażalenie na decyzję sądu o upadłości (jeszcze nie zostało rozpatrzone).
Jak niedawno informował serwis wnp.pl, zakupem lub dzierżawą częstochowskiej huty zainteresowanych jest kilka podmiotów, m.in. firmy Metinvest i Sunningwell, które zaczęły już audyt technologiczny i wizytowały hutę.
Sunningwell już dzierżawił Hutę Częstochowa i posiadał koncesję na produkcję stali dla zastosowań w przemyśle obronnym.
Zainteresowanie przejęciem częstochowskiej huty miał wyrażać także polski Węglokoks.
Przypomnijmy: powstały na przełomie XIX i XX wieku zakład metalowy został upaństwowiony w latach 50. ubiegłego wieku (nadano mu imię Bolesława Bieruta).
W 1998 roku, po kilku latach zawieruchy związanej ze zmianami gospodarczymi w Polsce, Huta Częstochowa stała się spółką Skarbu Państwa. W 2002 r. powstała Huta Stali Częstochowa sp. z o.o. W 2005 r. hutę przejął ukraiński Przemysłowy Związek Donbasu.
W 2019 roku, po ogłoszeniu upadłości huta została wydzierżawiona wspomnianemu wcześniej Sunningwell Polska. W 2021 roku za 190 mln zł częstochowską hutę przejęła grupa Liberty.
Jesienią ubiegłego roku huta wpadła w poważne tarapaty, a w lipcu po raz kolejny ogłoszono jej upadłość.
"Zamówienia dla firm hutniczych, ochrona miejsc pracy, finansowanie inwestycji były tematem spotkania Marzeny Czarneckiej z przedstawicielami Federacji ZZ Metalowców i Hutników w Polsce" - ogłosiło Ministerstwo Przemysłu w poniedziałkowym komunikacie.
Ustalono, że na początku listopada w Ministerstwie Przemysłu odbędzie się "duże spotkanie dotyczące całościowego funkcjonowania branży". Udział w nim wziąć ma strona społeczna i przedstawiciele zarządów firm.
***