Sądy stawiają wymagania

Przedsiębiorcy nadal mają problemy ze składaniem wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego. Często błędnie je wypełniają lub składają na niewłaściwym formularzu. Różne są też wymagania sądów dotyczące załączanych dokumentów.

  Przedsiębiorcy nadal mają problemy ze składaniem wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego. Często błędnie je wypełniają lub składają na niewłaściwym formularzu. Różne są też wymagania sądów dotyczące załączanych dokumentów.

Sądy przestrzegają, żeby wnioski o wpisy do KRS-u były składane na urzędowych formularzach albo przynajmniej wydrukach komputerowych lub kserokopiach formularza urzędowego. Jeżeli wniosek nie został złożony na takim formularzu, to wówczas sąd zwraca go i nawet nie musi wzywać przedsiębiorcy do uzupełniania braków.

Zwracają wnioski

Takie postępowanie sądu ma wpływ na ustalenie daty, od której zwrócony wniosek wywołuje skutki. Przyjmuje się, że wniosek zwrócony bez wzywania do uzupełnienia braków przy pierwszym wpisie może zostać ponownie złożony w ciągu 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli nie będzie dotknięty brakami, to wówczas wywoła skutki od daty pierwotnego wniesienia. Skutku takiego nie wywoła wniosek, jeśli sąd ponownie go zwróci.

Nadal nie ma jednolitego stanowiska, które obowiązywałoby we wszystkich sądach rejestrowych w sprawie określenia dokumentów, które należałoby dołączyć do wniosków.

Wybierają dowody

W Ministerstwie Sprawiedliwości te rozbieżności tłumaczą tym, że sędziemu przysługuje prawo do swobodnej oceny dowodów, co łączy się ze swobodnym wyborem tego co do tych dowodów należy zaliczyć.

Stanowisko sędziów i referendarzy sądowych ostatnio ujednoliciło się natomiast w sprawie merytorycznej zawartości wniosków. Nawet jeżeli nie zgadzają się z wypełnieniem go, to zazwyczaj wzywają wnioskodawcę do uzupełnienia formularza zgodnie z zaleceniami sądu. Postępują tak, gdy wniosek składa sama spółka, a nie reprezentujący ją radca prawny lub adwokat. Natomiast w pierwszym okresie obowiązywania formularzy praktyka była taka, że najczęściej zwracano wówczas wniosek bez względu na to, kto go złożył: sama spółka czy radca prawny lub adwokat.

Reklama

Malgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Opinia

Renata Kulpa - radca prawny w kancelarii KPMG D. Dobkowski sp. komandytowa

Często zdarza się, że w takich samych sprawach różne sądy domagają się złożenia różnych załączników. Niektóre sądy domagają się złożenia przez adwokata lub radcę prawnego pełnomocnictwa do reprezentowania wnioskodawcy złożonego w formie aktu notarialnego albo podpisanego przez wszystkich członków zarządu spółki, zamiast tylko przez niektórych zgodnie z zasadą reprezentacji przewidzianą w jej statucie. Jeżeli więc w sprawach zwykłego zarządu spółki może ją na przykład reprezentować tylko prezes albo dwóch członków zarządu, to naprawdę nie ma żadnej podstawy, aby wymagać na pełnomocnictwie podpisów wszystkich członków zarządu.

Przepisy przewidują wymóg aktu notarialnego dla pełnomocnictwa na przykład przy zbywaniu i nabywaniu nieruchomości, ale nie w sprawie reprezentowania spółki przed sądem rejestrowym. Zasada wynikająca z przepisów kodeksu cywilnego jest taka, że jeżeli jakaś czynność powinna zostać dokonana w szczególnej formie, to pełnomocnictwo upoważniające do dokonania jej powinno zostać złożone także w takiej szczególnej formie.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: wymagać | sady | przedsiębiorcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »