S&P znów obniża rating Rosji z powodu ryzyka bankructwa

Agencja Standard&Poor's obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Rosji z "CCC-" do "CC" uzasadniając to problemami tego kraju ze spłatą zobowiązań z tytułu denominowanych w dolarach euroobligacji z terminem wykupu w 2023 i 2043 r. - podał w czwartek Reuters.

Problemy Rosji ze spłatą zobowiązań wynikają z międzynarodowych sankcji, które ograniczyły dostępność jej rezerw walutowych, a także dostęp do globalnych systemów i rynków finansowych oraz infrastruktury - stwierdziła agencja ratingowa.

- Mimo, że publiczne wypowiedzi rosyjskiego ministra finansów sugerują, że rząd nadal stara się przekazywać właścicielom obligacji płatności, uważamy, że obsługa zadłużenia rosyjskich euroobligacji, które zapadają w ciągu najbliższych kilku tygodni, może napotkać podobne trudności techniczne - podała agencja S&P.

Reklama

Wcześniej w czwartek Agencja Reuters powołując się na swoje źródła podała, że przelew w wysokości 117,2 mln dol. dotarł do banku korespondenta, został przetworzony i przekazany dalej w celu wypłaty pieniędzy obligatariuszom posiadającym rosyjskie obligacje. Część wierzycieli powiedziała jednak, że środki mają dopiero otrzymać, ale są co do tego optymistyczni.

Czwartkowa decyzja jest już trzecią w ostatnich dniach obniżką ratingów długoterminowego zadłużenia Rosji.

26 lutego S&P obniżył rating kredytowy Rosji do "BB+", czyli poziomu śmieciowego, tłumacząc to ryzykiem spowodowanym inwazją rosyjskich wojsk na Ukrainę. 3 marca agencja dokonała kolejnej obniżki noty - do poziomu "CCC-".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rating | Standard & Poor's | Rosja | dług | obligacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »