Sankcje gospodarcze dziurawe jak sito? Te rosyjskie firmy handlują z UE
Tylko w 2023 r. rosyjskie przedsiębiorstwa wytwarzające obuwie na potrzeby rosyjskiej armii kupiły bezpośrednio od firm z Unii Europejskiej produkty o wartości ponad 4 milionów dolarów - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda.
Ukrainska Prawda powołała się na dane zebrane przez dziennikarzy ukraińskich portali śledczych, zajmujących się monitorowaniem wydatków publicznych, przeciwdziałaniu korupcji i propagowaniem reform na Ukrainie, a także - od czasu wybuchu wojny w tym kraju - śledzeniem przepływów finansowych pomiędzy Rosją a krajami, które deklaratywnie objęły ją sankcjami gospodarczymi.
Na liście towarów kupowanych przez rosyjskich producentów w krajach UE znajdują się klej, skóra, części zamienne do maszyn obuwniczych itd. Wśród dostawców towarów do Rosji są m.in. włoskie przedsiębiorstwo Conceria Cervinia Spa, białorusko-niemiecka firma Belintertrans Germany Gnbh i niemiecka Nehaus Gmbh, które w 2023 r. wyeksportowały bezpośrednio do Rosji towary o wartości (odpowiednio) 1,7 mln dolarów, 0,9 mln dolarów i 0,7 mln dolarów.
Towary firmy Conceria Cervinia Spa trafiały do rosyjskiego producenta obuwia Faraday, który tylko w 2022 r. podpisał kontrakty z rosyjskim MSW na łączną kwotę 50 mln dolarów - napisała Ukrainska Prawda. Portal przytacza też inne nazwy rosyjskich i europejskich przedsiębiorstw, których kontrakty opiewały na mniejsze kwoty.
Unia Europejska nie nałożyła pełnoprawnego embarga na handel z Rosją, ale ograniczyła go do niektórych towarów, takich jak towary wojskowe lub towary podwójnego zastosowania - przypomniał w swoim raporcie portal trap.org.ua.
Autorzy raportu zauważyli także, że skóra, guma, podeszwy lub inne elementy produkcji odzieży i obuwia nie są objęte zakazem - z punktu widzenia handlu międzynarodowego towary te nie są wykorzystywane do prowadzenia agresji Rosji przeciwko Ukrainie, a zatem mogą być bezpiecznie sprzedawane z Unii Europejskiej do Rosji.