Reklama

Sawicki o przedterminowych emeryturach rolniczych i podatku dochodowym

Minister rolnictwa chce, by po wprowadzeniu nowej ustawy emerytalnej rolnicy jeszcze przez pięć lat mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury. Sawicki powiedział, że jego resort pracuje także nad projektem ustawy o podatku dochodowym dla rolników.

Podczas spotkania z rolnikami, które odbyło się w poniedziałek w Olsztynie minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że rolnicy to jedna z nielicznych grup zawodowych, które mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Teraz rolnicy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę po opłaceniu 120 składek kwartalnych.

- Wszyscy z przywilejów schodzą i rolników to nie ominie. Pracujemy jednak nad tym, by przez pięć lat od momentu wejścia w życie reformy emerytalnej, nad którą pracujemy (rząd PO i PSL - PAP) jeszcze przez pięć lat był okres przejściowy, w którym rolnicy będą mogli na taką emeryturę przejść - powiedział Sawicki zastrzegając, że ostatecznego kształtu tej ustawy jeszcze nie ma, ponieważ prace nad projektem trwają.

Reklama

Minister przyznał, że wydłużenie wieku emerytalnego dla rolników do 67. roku życia to nie jedyna zmiana czekająca rolników i ich rodziny. Powiedział, że w jego resorcie trwają prace nad projektem zmian podatkowych dla rolników; w pracach tych, jak dodał Sawicki, uczestniczą także przedstawiciele ministerstwa finansów.

- Jedni rolnicy mówią, że chcą płacić podatek dochodowy, inni, że go nie chcą. Pracujemy nad takimi zmianami, które mają być neutralne dla budżetu, jednocześnie nie będzie to próba zwiększenia obciążeń finansowych dla rolników. Ma być to system bardzo prosty i chcemy, by miał on charakter motywacyjny do rozwijania działalności rolniczej i w ramach prowadzenia gospodarstwa skłaniał do uruchamiania działalności pozarolniczej - mówił Sawicki.

Podkreślił, że nie wchodzi w grę podatek ryczałtowy. - PSL nie zgodzi się na podatek ryczałtowy. Chodzi o rzeczywiste przychody, a nie statystyczne - mówił.

Sawicki powiedział rolnikom, że podatek dochodowy ma być zróżnicowany w zależności od wielkości gospodarstwa i wysokości osiąganych przez nie dochodów. Najmniejsze gospodarstwa (nie doprecyzowano jeszcze ich wielkości - PAP) mogłyby pozostać w dotychczasowym systemie. Ci, którzy by chcieli pozostać w starym systemie, płaciliby podatek od rzeczywistych przychodów w wysokości ok. 2 proc.

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

Większe gospodarstwa (dochód powyżej 600 tys. zł rocznie), podobnie jak teraz przedsiębiorstwa, musiałyby prowadzić książkę przychodów i rozchodów i na podstawie jej zapisów odprowadzać podatek. Sawicki podkreślił, że propozycje te są na razie w fazie przygotowań i opracowań

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »