Sawicki: wędliny tradycyjne nie powinny być objęte nowymi normami wędzenia
Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział w środę w Boguchwale (Podkarpackie), że wystąpi do KE, by wędliny wytwarzane w sposób tradycyjny nie były objęte nowymi normami wędzenia. We wtorek w tej sprawie spotka się z unijnym komisarzem Tonio Borgiem.
- Wysłałem już do ministra zdrowia wniosek, aby przesłał go do KE, aby dla produktów (wędlin) tradycyjnych zachować dotychczasowe normy wędzenia - mówił minister.
Sawicki zapowiedział, że w najbliższy wtorek spotka się w tej sprawie z europejskim komisarzem ds. zdrowia i polityki konsumenckiej Tonio Borgiem.
Od września mają obowiązywać bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące zawartości substancji smolistych w wędlinach wędzonych. Zdaniem Komisji Europejskiej wędzenie stanowi zagrożenie dla konsumentów, bo w jego wyniku w żywności pojawiają się zanieczyszczenia, w tym substancje rakotwórcze. Dlatego UE ustaliła nowe, restrykcyjne normy, które będą dotyczyły wszystkich producentów wędlin, także drobnych producentów, wędzących w sposób tradycyjny.
Producenci wędzonych wędlin i innych produktów uważają, że unijne przepisy mogą doprowadzić do tego, że wiele małych firm wykorzystujących tradycyjne receptury może zniknąć z rynku.
Minister zarzucił producentom wędlin, że niepotrzebnie sami "robią panikę", informując społeczeństwo, jakoby produkowali wędliny z przekroczeniami norm. - Liczne badania, jakie robimy na ogół pokazują pozytywne wyniki w zakresie dotrzymania norm. Tylko bardzo nieliczne przypadki to przekroczenia.
Proszę producentów wędliniarskich, aby nie dali się wpuszczać w dziwną grę polityczną i nie informowali opinii publicznej, że ich produkty mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie, bo z badań wynika, że takiego zagrożenia nie stanowią - apelował Sawicki.
Resort rolnictwa w odpowiedzi na obawy producentów wędlin zapowiadał w styczniu, że pomoże zorganizować cykl szkoleń, by podczas wędzenia nie przekraczali surowszych norm dot. zawartości szkodliwych substancji. Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk w lutym zapewniał też, że zakłady, które nie spełnią norm, będą mogły otrzymać pomoc z programów unijnych na poprawę technologii wędzenia.
_ _ _ _ _ _
Borg zapowiedział że w KE przedstawi nową propozycję w sprawie zakazu klonowania zwierząt. Podkreślił, że w tej sprawie nie będzie "niewolniczo" wykonywać poleceń unijnej agencji ds. bezpieczeństwa żywności, ale też nie będzie ich ignorować.
Wyraził ponadto poparcie dla forsowanej przez komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding inicjatywy ws. obowiązkowych kwot dla kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych.