Reklama

Sawicki złożył wniosek o odwołanie głównego lekarza weterynarii

- Premier Donald Tusk odwołał we wtorek Janusza Związka ze stanowiska głównego lekarza weterynarii - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Marek Sawicki, minister rolnictwa, ponadto poinformował we wtorek, że chce na bazie Agencji Rynku Rolnego utworzyć instytucję zajmującą się promocją żywności.

Na to stanowisko zostanie ogłoszony konkurs. Do czasu jego rozstrzygnięcia obowiązki szefa Inspekcji Weterynaryjnej będzie pełnić dotychczasowy zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Szefa Inspekcji Weterynaryjnej powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra rolnictwa.

- - - - -

- Komisja Europejska wstępnie zgodziła się na ograniczenie strefy buforowej dot. ASF w Polsce - poinformował we wtorek minister rolnictwa Marek Sawicki. Decyzja zapadła we wtorek na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt.

Reklama

Strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy.

Zdaniem szefa resortu, zmniejszenie tej strefy spowoduje, że skala interwencji i pomocy dla rolników będzie zdecydowanie mniejsza.

Sawicki poinformował, że w tym tygodniu na szerszą skalę rozpocznie się skup tuczników ze strefy buforowej. Ocenił, że chodzi o 100-120 tys. świń.

Jak mówił, skup będzie odbywał się zarówno na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych, która będzie uzupełniała zapasy w związku z "zagrożeniem kryzysowym" na Białorusi, Ukrainie i w Rosji, jak i przez firmy przetwórcze.

Rolnicy, których gospodarstwa są w strefie buforowej otrzymają rekompensaty z powodu spadku cen skupu żywca w związku z ASF. Dodał, że obecnie jest zgoda KE na dopłatę do skupu 20 tys. ton żywca.

- - - - -

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował we wtorek, że chce na bazie Agencji Rynku Rolnego utworzyć instytucję zajmującą się promocją żywności.

- Zaleciłem przeniesienie wszystkich spraw związanych z polityką unijną do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i utworzenie jednej agencji płatniczej - powiedział minister. Natomiast na bazie ARR ma być tworzona agencja lub instytut promocji - dodał.

Obecnie w Polsce działają dwie agencje płatnicze: ARiMR i ARR. Ta pierwsza zajmuje się m.in. dopłatami bezpośrednimi oraz realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. ARR odpowiada zaś za realizację m.in. dopłat do eksportu produktów rolnych, unijnych programów "szklanka mleka" i "owoce w szkole", administruje kwotowanie mleka oraz rozdziela środki przeznaczone na pomoc żywnościową dla najuboższych.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

- - - - -

Rolnicy: Skup świń w strefie buforowej jeszcze nie ruszył

Zapowiadany przez ministra rolnictwa skup trzody chlewnej w strefie buforowej jeszcze nie ruszył - twierdzą rolnicy. Nie ma też informacji nt. rekompensat. Rolnicy zapowiadają powrót do blokowania dróg.

- Chciałbym obalić mit, że ruszył skup - powiedział dziennikarzom we wtorek w przerwie spotkania z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Wyjaśnił, że obecnie trzodę chce kupować tylko jedna firma, która proponuje bardzo niskie ceny w granicach 2-2,5 zł za kg żywca.

Według niego, skup nie ruszył, bo firmy mięsne obawiają się restrykcji. Żaden zakład mięsny nie dostał wytycznych i nie rozpocznie skupu trzody, kiedy ma zagrożenie utraty licencji eksportowej do krajów pozaunijnych - argumentował Izdebski.

Zaznaczył, że podstawowa cena - 5 zł/kg żywca jest pomniejszana w zależności od wagi tuczników. Czym jest on cięższy, tym mniej za niego otrzymuje rolnik. Optymalna waga dla tuczników - to 90-105 kg. Ocenił, że obecnie 90 proc. trzody w strefie buforowej jest przerośnięta, gdyż od ponad miesiąca rolnicy nie mogą sprzedać świń, muszą jednak ponosić koszty ich utrzymania.

- My nie chcemy zarobić na świniach, chcemy tylko wyrównania strat - mówił Izdebski. Jego zdaniem zadowalająca rolników cena była by na poziomie 5 zł za kg plus 1,5 zł dopłata do kg, będzie to wyrównanie do średniej krajowej. Tymczasem minister poinformował, że nie będzie dopłat do przerośniętych sztuk, natomiast rolnikom najbardziej zależy na sprzedaży tych zwierząt, które są powyżej norm - tłumaczył szef OPZZ RiOR.

- My rolnicy czujemy się oszukani, nie przyjmujemy do wiadomości tego, co mówi minister rolnictwa - zaznaczył Izdebski. Sawicki zapowiedział, że strefa buforowa będzie zmniejszona, ale nie ma też oficjalnej informacji w tej sprawie - dodał. Jak można utrzymywać strefę buforową w kraju, w którym do dziś nie wykryto ani jednego kolejnego przypadku ASF u dzików czy świń - pytał.

Izdebski poinformował, że Sawicki jeszcze przed zaprzysiężeniem prosił go o zawieszenie protestu do wtorku. Pokazaliśmy swoją cierpliwość, ale jeżeli do środy wieczór nie rozpocznie się skup trzody z dopłatami to rolnicy znowu wrócą do blokowania dróg, m.in. w miejscowości Zduny - zapowiedział Izdebski. Podkreślił, że wtedy już nie będzie możliwości rozmów. Rolnicy będą czekali na zniesienie strefy buforowej.

- Przyjechaliśmy by usłyszeć od ministra: od jutra zaczyna się skup, dostaniecie tyle i tyle za świnie, będzie dofinansowanie - mówił szef rolniczego OPZZ.

Sawicki powiedział we wtorek PAP, że jest wstępna zgoda na ograniczenie strefy buforowej. Została ona wyznaczona w związku wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy.

Szef resortu rolnictwa poinformował także, że w tym tygodniu powinien ruszyć skup tuczników na większą skalę. Dodał, że KE zgodziła się na rekompensaty dla rolników do wykupu 20 tys. ton żywca wieprzowego.

Zapowiedział że, że wyroby mięsne i mięso pochodzące ze świń z tej strefy nie będą znakowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »