Schymalla pozostaje szefową Jedynki
- Pozostaję na stanowisku dyrektora Jedynki, wycofałam swoją rezygnację - powiedziała w środę szefowa TVP1 Iwona Schymalla. Dodała, że nie będzie żadnych zmian kadrowych w "Wiadomościach". Zastępcą Schymalli pozostaje Andrzej Godlewski.
Schymalla złożyła rezygnację we wtorek. Jak tłumaczyła w oświadczeniu przesłanym PAP, jej decyzja była spowodowana "wewnętrznym funkcjonowaniem spółki".
W środę powiedziała, że chodziło o "zasady podejmowania pewnych decyzji". - To wymagało wyjaśnienia i tego dotyczyła dzisiejsza rozmowa z zarządem telewizji - powiedziała.
Media spekulowały we wtorek, że powodem rezygnacji Schymalli były naciski na "Wiadomości" za zbyt małe eksponowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Miało chodzić m.in. o to, że w głównym wydaniu "Wiadomości" nie poinformowano o wizycie prezydenta w Austrii. Uwagi takie miał zgłaszać powołany z początkiem lipca wiceszef Jedynki Andrzej Godlewski, znajomy doradcy prezydenta ds. polityki zagranicznej Jaromira Sokołowskiego. W oświadczeniach przesłanych PAP informacjom tym zaprzeczyła Kancelaria Prezydenta, redakcja "Wiadomości" oraz sama Schymalla; w mediach zaprzeczał też Godlewski.
W środę rano "Newsweek" podał, że rezygnację składa też szefowa "Wiadomości" Małgorzata Wyszyńska. Ta jednak w rozmowie z PAP zaprzeczyła tej informacji.
W przesłanym PAP w środę komunikacie TVP napisano, że prezes TVP Juliusz Braun spotkał się w środę z Schymallą, a także z Godlewskim, dyrektorem Biura Koordynacji Programowej Jackiem Wekslerem oraz szefową redakcji "Wiadomości" Małgorzatą Wyszyńską.
"Rozmowa dotyczyła głównie podejmowanych obecnie działań mających na celu powstrzymanie obserwowanej w ciągu minionych kilku lat tendencji spadkowej w wielkości widowni TVP1, a także nowych projektów, które będą realizowane na antenie Jedynki" - napisano w komunikacie.
Jak zaznaczono w piśmie, "prezes Juliusz Braun nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w działaniach Andrzeja Godlewskiego w zakresie jego nadzoru nad programami informacyjnymi TVP1".
Schymalla kierowała Jedynką przez ok. dwa miesiące w 2009 r., za prezesury Piotra Farfała. Po odsunięciu Farfała i mianowaniu p.o. prezesa TVP Bogusława Szwedy, w październiku 2009 r. zastąpił ją Wojciech Hoflik, którego z kolei w maju 2010 r. zastąpił Witold Gadowski. Ponownie szefową Jedynki Schymalla została w październiku 2010 r., gdy zarząd TVP przyjął rezygnację Gadowskiego.
Szefowa Jedynki jest związana z Telewizją Polską od lutego 1993 r. Zaczynała w Telewizji Edukacyjnej - Redakcji Społecznej od przygotowywania reportaży poświęconych problemom młodzieży. Od 1994 r., jako współautorka i prowadząca, tworzyła - będący wówczas w Polsce nowością - program telewizji śniadaniowej "Kawa czy herbata". Współtworzyła też program Redakcji Katolickiej.
W ostatnim czasie nastąpiły zmiany na kierowniczych stanowiskach w innych antenach TVP. Na początku czerwca nowym szefem TVP Info został Jan Szul. Zastąpił na tym stanowisku Łukasza Kardasa, który z kolei miesiąc później objął stanowisko dyrektora TVP Polonia. Dotychczasowy szefem TVP Polonia Witold Laskowski miał zostać wiceszefem TV Biełsat. Przeciwko tej nominacji protestowała szefowa TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy oraz pracownicy stacji. W połowie lipca TVP poinformowała, że Laskowski otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę.
Pod koniec czerwca ze stanowiskiem szefa Dwójki pożegnał się Rafał Rastawicki, którego zastąpił Jerzy Kapuściński. W pierwszej połowie lipca wypowiedzenie otrzymał też szef TVP Kultura Krzysztof Koehler, którego zastąpiła b. redaktor naczelna "Przekroju" Katarzyna Janowska.
Według ustalonego na początku czerwca podziału kompetencji członków zarządu TVP, główne anteny telewizji - TVP1 i TVP2 (w tym związany z nią program TVP Seriale) oraz TVP Historia i TVP Kultura podlegają prezesowi Juliuszowi Braunowi. Bogusław Piwowar nadzoruje TVP Polonia i TV Biełsat, zaś Marian Zalewski - TVP Ino.