Sejm domaga się niższych podatków

Sejmowa Komisja Gospodarki zwróciła się do premiera Leszka Millera o przedstawienie planów rządu, dotyczących redukcji kosztów pracy i produkcji. To pierwsze oficjalne wystąpienie przedstawicieli parlamentu w tej sprawie.

Sejmowa Komisja Gospodarki zwróciła się do premiera Leszka Millera o przedstawienie planów rządu, dotyczących redukcji kosztów pracy i produkcji. To pierwsze oficjalne wystąpienie przedstawicieli parlamentu w tej sprawie.

Sejmowa Komisja Gospodarki, którą kieruje Adam Szejnfeld, wystosowała do rządu dezyderat, w którym domaga się przedstawienia planów redukcji kosztów pracy i produkcji z uproszczeniem systemu podatkowego i zmniejszeniem obciążeń podatkowych na czele.

- Domagamy się przedstawienia szczegółowego harmonogramu działań rządu, przede wszystkim w zakresie redukcji obciążeń podatkowych i składek na ubezpieczenia zdrowotne. Bez niego przedsiębiorcy nie są w stanie planować jakichkolwiek inwestycji - podkreśla Adam Szejnfeld, poseł Platformy Obywatelskiej.

Reklama

Cierpią i płacą

W dokumencie posłowie podkreślają, że kosztotwórcze czynniki działalności gospodarczej dotyczą zarówno sektora przemysłu ciężkiego, w tym hutniczego (Huta Łaziska i PHS), ale także innych sektorów włącznie z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Szacuje się, że np. polskie firmy płacą od 30 do 36 proc. więcej za gaz ziemny niż ich konkurenci w Unii. Do tego dochodzą jeszcze koszty przesyłu, co powoduje, że cena gazu w Polsce zagraża przyszłości naszych fabryk. Podobnie jest z innymi strategicznymi surowcami. Jako przykład posłowie podali wzrost cen energii elektrycznej dla hut w ostatnich miesiącach, który wywołał wzrost ogólnych kosztów nawet o 25 proc. Podobnie jest z usługami telekomunikacyjnymi, które w zależności od połączenia są o 1/3 lub 2/3 droższe niż w krajach UE. Także opłaty za dostęp do Internetu są jednymi z najwyższych na świecie.

- Wszystko dzieje się w sytuacji, gdy surowce i paliwa dla krajowych producentów są często droższe niż te same przeznaczane na eksport. Tym sposobem polska gospodarka wspomaga gospodarki zagraniczne tańszymi nośnikami energii kosztem interesu krajowego - napisali posłowie.

Podobnie jest z kluczowymi czynnikami kosztotwórczymi, jak podatki PIT, CIT, VAT oraz akcyza. Premier z dezyderatu dowie się też, że nielepiej jest z innymi opłatami mającymi publicznoprawny charakter włącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne. Dlatego wielu przedsiębiorców szuka dzisiaj wyjścia w szarej strefie.

Jednak poparli

Losy dokumentu ważyły się do ostatniej chwili, bo nie wiadomo było czy poprą go posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poparli. Widocznie nawet posłowie koalicji zrozumieli bolączki przedsiębiorców.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: sejmowa komisja | szejnfeld | Adam Szejnfeld | Sejm RP | posłowie | domaganie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »