Sejm uchwalił budżet na 2022 rok

Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2022 rok. Za przyjęciem budżetu opowiedziało się 230 posłów, przeciw było 222. Budżet państwa na 2022 r. zakłada, że dochody wyniosą 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł.

W trakcie głosowań zostały odrzucone wnioski o odrzucenie ustawy. Odrzucone zostały wszystkie wnioski mniejszości, zgłoszone do projektu, a także wnioski, zgłoszone podczas drugiego czytania projektu, które nie uzyskały poparcia Komisji Finansów Publicznych.

Poparcie Sejmu uzyskało 14 poprawek, które zostało zgłoszonych w II czytaniu. Najważniejsza z nich zwiększa dochody budżetu o 10,5 mld zł i zmniejsza deficyt o nieco ponad 1 mld zł. 

Resort finansów założył, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2022 r. 5922 zł, a spożycie prywatne, w ujęciu nominalnym, wzrośnie o 9,2 proc.

Reklama

Przekazanie ustawy budżetowej do Senatu, zgodnie z harmonogramem, ma nastąpić do 23 grudnia, natomiast do 12 stycznia przyszłego roku zakładane jest podjęcie przez Senat uchwały ws. ustawy budżetowej na 2022 r.

14 stycznia poprawki Senatu mają być rozpatrzone na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, a podczas posiedzenia Sejmu w dniach 26-27 stycznia zajmie się nimi izba niższa. Według harmonogramu przekazanie ustawy do podpisu prezydenta ma nastąpić do 31 stycznia przyszłego roku.

Zgodnie z konstytucją rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego. Senat może uchwalić poprawki do ustawy budżetowej w ciągu 20 dni od dnia jej przekazania izbie wyższej. Prezydent podpisuje przedstawioną przez marszałka Sejmu ustawę budżetową w ciągu siedmiu dni. Jeśli jednak w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ustawa przedstawiona prezydentowi do podpisu, wtedy głowa państwa może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

Kościński: Budżet na 2022 r. zaplanowany tak, by był kolejnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki

Budżet na 2022 r. zaplanowaliśmy tak, by był kolejnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki, przewidywany deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na jej wzmocnienie - zapewnił minister finansów Tadeusz Kościński.

"Budżet zaplanowaliśmy tak, aby był kolejnym impulsem do rozwoju polskiej gospodarki. Chcemy kontynuować naszą politykę, włączając w nią nowe rozwiązania, jak te zaproponowane w Polskim Ładzie. To m.in. historyczna obniżka podatków czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który jeszcze bardziej wzmocni polskie rodziny. Przewidywany deficyt pozwoli zabezpieczyć środki na wzmocnienie rozwoju polskiej gospodarki. Mamy środki zarówno na realizację zadań inwestycyjnych, jaki i na kluczowe programy społeczne" - zaznaczył minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w informacji przekazanej PAP.

Kto poparł budżet?

Za przyjęciem ustawy budżetowej na 2022 r. opowiedzieli się w piątek posłowie PiS, Kukiz'15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. Przeciwko budżetowi zagłosowali posłowie: KO, Lewicy, KP, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, PS i PPS.

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 230 posłów; przeciw było 222 posłów; nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału 8 posłów.Budżet poparło 225 posłów Prawa i Sprawiedliwości, 3 posłów Kukiz'15 oraz 2 posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza).

Przeciwko głosowało: 224 posłów Koalicji Obywatelskiej, 44 posłów Lewicy, 24 posłów Koalicji Polskiej, 10 posłów Konfederacji, 8 posłów Polski 2050, 4 posłów Porozumienia, 4 posłów koła Polskie Sprawy, 3 posłów koła Polskiej Partii Socjalistycznej oraz 1 poseł niezrzeszony, Ryszard Galla.

W głosowaniu nie wzięło udziału: 3 posłów PiS, 2 posłów KO oraz po jednym pośle z kół: Konfederacji, Porozumienia i Kukiz'15.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: budżet | Sejm RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »