Sejmowa komisja: "tak" dla nowelizacji ustawy ws. ETS
Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaakceptowała w poniedziałek w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw, z przyjętymi na posiedzeniu poprawkami.
Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE dotyczących zasad funkcjonowania systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w latach 2021-2030. Dzięki zmianom Polska będzie mogła skorzystać z unijnego Funduszu Modernizacyjnego, którego środki przeznaczone są na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej.
To nowy instrument wspierania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej w państwach UE, w których PKB per capita jest niższe niż 60 proc. średniej dla całej UE (w odniesieniu do 2013 roku). Na Fundusz Modernizacyjny złożą się środki ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Pieniądze z Funduszu Modernizacyjnego zostaną rozdysponowane pomiędzy dziesięć krajów członkowskich, z czego Polska otrzyma ponad 43 proc. dostępnej puli środków.
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, zostaną nam przydzielone środki pochodzące ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Jak informował podczas posiedzenia Komisji Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, do Polski może trafić w latach 2021-2030, w oparciu o prognozowane ceny uprawnień, nawet 20 mld zł.
Fundusz może zasilić takie sektory jak wytwarzanie i użytkowanie energii z OZE, ciepłownictwo, magazynowanie energii, modernizację sieci, transformację regionów uzależnionych od stałych paliw, ale też finasowanie efektywności energetycznej w transporcie, budownictwie, rolnictwie i odpadach.
Z pieniędzy tych będą mogli korzystać przedsiębiorcy i jednostki sektora finansów publicznych, które realizują inwestycje kwalifikujące się do udzielenia dofinansowania. Operatorem Funduszu Modernizacyjnego będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsze wnioski o dofinansowanie projektów mogą wpłynąć do NFOŚiGW w bieżącym roku.
- Inwestycje przyczynią się do modernizacji systemów energetycznych, ograniczenia emisji gazów i poprawy jakości powietrza - podkreślał wiceminister. - Będą też miały pozytywny wpływ na gospodarkę, stworzą bowiem nowe miejsca pracy i poprawią konkurencyjność polskich firm na arenie międzynarodowej - dodał.
morb
Darmowy program - rozlicz PIT 2020