Siedzą w kieszeni u Chińczyków. Mają do spłaty rekordowy dług
Siedemdziesiąt pięć najbiedniejszych krajów jest zmuszone do spłaty rekordowej kwoty 22 mld dolarów długu wobec Chin w 2025 r. – czytamy w raporcie opublikowanym we wtorek przez australijski think tank Lowy Institute. Większa część tych pożyczek została udzielona w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku, stworzonej przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga.
Według obliczeń Lowy Institute całkowita wartość długu 75 krajów wobec Chin wynosi obecnie 35 mld dolarów. Jak ocenili autorzy raportu, do końca tej dekady "Chiny będą dla krajów rozwijających się bardziej windykatorem niż bankierem".
Chiny przekazały najbiedniejszym krajom pożyczki na inwestycje infrastrukturalne - w tym na budowę szkół, mostów, szpitali, dróg, portów morskich i terminali lotniczych - w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Inicjatywa ta, znana także jako "Jeden pas, jedna droga", to pomysł władz Chińskiej Republiki Ludowej na reaktywację dawnego Jedwabnego Szlaku, który łączył Chiny z Europą, Persją i Indiami. W ramach Pasa i Szlaku Chińczycy rozbudowują infrastrukturę łączącą ich kraj z Azją Środkową, Bliskim Wschodem, Europą i Afryką, ale też realizują różne projekty finansowe.
Inicjatywa Pasa i Szlaku została ogłoszona przez Xi Jinpinga w 2013 r., a już w 2016 r. Chiny stały się światowym liderem na rynku dwustronnych pożyczek - wartość udzielonego kredytowania przekroczyła 50 mld dolarów. Kwota ta była większa niż wartość pożyczek udzielonych w tym czasie przez wszystkie kraje zachodnie.
W raporcie podkreślono, że Chiny w dalszym ciągu udzielają nowych pożyczek na szeroką skalę. W ciągu ostatniego półtora roku pożyczyły one pieniądze m.in. Hondurasowi, Nikaragui, Wyspom Salomona, Burkina Faso i Republice Dominikany. Kraje te w ostatnim czasie zerwały relacje dyplomatyczne z Tajwanem i nawiązały stosunki z Pekinem.
Chiny ciągle finansują swoich niektórych partnerów strategicznych - w tym Pakistan, Kazachstan, Laos i Mongolię. Wśród kredytobiorców wymieniono także państwa, które wydobywają kluczowe minerały i metale niezbędne do produkcji akumulatorów oraz baterii; to m.in. Argentyna, Brazylia i Indonezja.
Szacuje się, że od 2023 r. roczna wartość pożyczek udzielona przez Chiny innym krajom to ok. 7 mld dolarów.
Lowy Institute zauważył, że Chiny publikują niewiele danych dotyczących inicjatywy Pasa i Szlaku. Amerykański instytut AidData oszacował w 2021 r., że 165 krajów na świecie jest dłużne Chinom co najmniej 385 mld dolarów.