Silny wzrost Nikkei po informacji o postępach przy naprawie elektrowni

Sentyment inwestorów się poprawił i większa porcja kapitału została skierowana w stronę aktywów ryzykownych, co miało związek z informacją o postępach w pracach przy uszkodzonych reaktorach w Japonii. Jak podaje Reuters, indeks Nikkei225 zyskał dziś 4,36 proc. w wyniku wiadomości przywróceniu kontroli nad przegrzanymi reaktorami, które ucierpiały w wyniku ostatniego trzęsienia ziemi. W ubiegłym tygodniu indeks stracił 10 proc. i inwestorzy przystąpili do zakupów przecenionych akcji. Wcześniej główny indeks tokijski zaliczył największy dwudniowy spadek od czasu krachu w październiku 1987 roku, co było skutkiem obaw o wynik katastrofy.

Reklama

Na dzisiejszym zamknięciu Nikkei225 znajdował się na poziomie 9608,32 pkt.

W ubiegłym tygodniu szef Banku Japonii Masaaki Shirakawa stwierdził, że jego instytucja podjęła działania poluźniające politykę pieniężną oraz zapewniające płynność na rynku finansowym, co miało ustabilizować sytuację. Grupa G7 także oznajmiła, że będzie interweniować na rynku walutowym z celu stabilizacji notowań.

Notowania na Wall Street wzrosły za sprawą umowy między Deutsche Telekom i AT&T

W trakcie wczorajszych notowań na rynku amerykańskim wzrosły wyceny spółek telekomunikacyjnych po ogłoszeniu porozumienia między AT&T, a Deutsche Telekom w sprawie przejęcia przez tego pierwszego spółki T-Mobile USA.

Reuters zwrócił uwagę, że w czasie, gdy cena Sprint Nextel spadła, rosły wyceny MetroPCS Communications i Leap Wireless International o 4,8 i 15,7 proc. Verizon, który współpracuje z Vodafone, także odnotował wzrost wyceny o 1,7 proc., a przynajmniej czterech brokerów podniosło rekomendację dla AT&T. Agencja opisując porozumienie AT&T z DT największym porozumieniem tego roku, stwierdziła, że było ono motorem zakupów na rynku akcji. Indeks S&P500 zakończył dzień wzrostem o 1,5 proc., choć sektor telekomunikacyjny stracił 0,22 proc., a najsilniejszym sektorem był sektor energetyczny, którego wartość wzrosła o 2,91 proc. W niedzielę Deutsche Telekom poinformował, że dokona zakupu ok. 8 proc. udziałów w AT&T, a spółka amerykańska kupi 100 proc. udziałów w T-Mobile USA. Za 25 mld dolarów.

Spokojne wahania ceny Nautical Petroleum

Ubiegły rok był bardziej pozytywny od 2009 dla Nautical Petroleum, co wynika z opublikowanego przez spółkę raportu za 6 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2010 roku. W roku 2009 spółka zanotowała stratę wynoszącą 1,3 mln funtów, ale już w ubiegłym wypracowała zysk na poziomie 52,9 mln funtów.

Aktywa netto wzrosły z 58,6 mln funtów do 139.4 mln funtów, gdyż działalność spółki przynosi efekty. Jednym z takich osiągnięć było odkrycie ropy Varadero, a szef spółki, Steve Jenkins uznał te sześć miesięcy jako okres transformacji. "Sukces Krakena i Catchera został osiągnięty przez wyraźne polepszenie naszej pozycji finansowej". W trakcie dzisiejszego poranka cena spółki rosła o 0,34 proc., czyli o 1,5p ponad wczorajszym zamknięciem. Jenkins dodał, że sytuacja spółki pozwala na dalsze finansowe umacnianie się oraz zwiększenie działań poszukiwawczych.

Szefowie spółek z indeksu FTSE250 są optymistycznie nastawieni do przyszłości

W ciągu najbliższych 12 miesięcy niemal ćwierć pytanych szefów szacuje, że przychody ich spółek wzrosną o ponad 15 proc. Takie odpowiedzi znajdujemy w raporcie PricewaterhouseCoopers (PwC), który ujawnia, że średni oczekiwany wzrost roczny przychodów wynosi 12,3 proc. Prawie połowa z 103 przepytywanych szefów uznała, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich spółka wskoczy do indeksu FTSE100. Tymczasem 44 proc. jest przekonana, co do okazji do podniesienia przychodów w ciągu najbliższych trzech lat.

"Oczekiwania szefów spółek z indeksu FTSE250 powinny być punktem odniesienia dla oczekiwań wobec wzrostu całej gospodarki - jak nas nauczył kryzys, nastroje rynkowe są lepsze, przy stabilnej gospodarce" tłumaczy partner PwC David Snell. W trakcie dzisiejszych notowań indeks FTSE250 znajdował się 0,44 proc. poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Marcin Niedźwiecki

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »