Reklama

Skąd Litwini wracają? Z zakupów w Polsce wracają

Litwini coraz częściej odwiedzają centra handlowe w Polsce. Jest to skutek stosunkowo niskiego kursu złotego do lita.

Teraz za jednego lita płaci się 1 złoty 40 groszy, za jeden złoty - 70 centów litewskich. Szacuje się, że na zakupy do Polski jeździ z Litwy każdego dnia około tysiąca osób. Litwini kupują w Polsce w dużych ilościach mięso, masło, cukier i chleb - te produkty są znacznie tańsze niż na Litwie. Dużym popytem cieszą się też artykuły przemysłowe i budowlane.

Litewscy ekonomiści uprzedzają, że ewentualny spadek kursu złotego do poziomu 60 centów litewskich za jeden złoty oznaczałby już katastrofę dla przemysłu litewskiego. - Tendencja spadku kursu złotego utrzymuje się od sierpnia ubiegłego roku, a przyczyny są niezmienne - kryzys państw strefy euro i wycofanie się inwestorów z państw o większym ryzyku - uważa główny analityk banku DNB Julius Łazauskas.

Ostatnio z Litwy wycofało się kilka dużych koncernów budowlanych. Znany ekonomista Żigimantas Mauricas dodaje, że słabnący złoty już teraz ma bardzo ujemny wpływ na gospodarkę Litwy: - Z jednej strony, Litwini masowo wyjeżdżają na zakupy do Polski, z drugiej - produkcja litewska staje się mało konkurencyjna.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2011

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »