​Sondaż: Najlepszą "kiełbasą wyborczą" są programy socjalne dla różnych grup wyborców

Zdaniem 43 proc. Polaków o tym, kto wygra jesienne wybory parlamentarne zadecydują transfery publicznych środków do różnych grup wyborców - wynika z sondażu opisywanego przez "Dziennik Gazetę Prawną". Zdaniem respondentów najmniej skutecznym narzędziem w rękach polityków jest zaś krytykowanie ich oponentów i wytykanie im słabości.

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że zdaniem blisko połowy badanych najskuteczniejsza strategia, która ma doprowadzić partie do wygrania jesiennych wyborów, ma opierać się o obietnice programów socjalnych skierowanych do poszczególnych grup wyborców. Za tą odpowiedzią zagłosowało 43,1 proc. respondentów. 

Następna z kolei odpowiedź w sondażu dotyczy polepszenia standardu usług publicznych, m.in. służby zdrowia czy edukacji. Pomysły na rozwiązanie problemów tych sektorów zdaniem 18 proc. badanych mogą zaważyć na tym, która partia będzie miała większość w sejmowych ławach. 

Reklama

Nieco niższe wskaźniki w oczach pytanych uzyskały odpowiedzi o kwestiach bezpieczeństwa państwa (12 proc.) oraz wartości i kwestie światopoglądowe, jakie prezentują politycy (11,8 proc.). Natomiast najniżej oceniona została strategia polityczna, która dotyczy krytykowania i wytykania słabości w programach i zachowaniu przedstawicieli innych partii. Takie działanie może okazać się skuteczne zdaniem 6,5 proc. respondentów.

Polacy chcą walki z inflacją i wsparcia dla NFZ

Z innego badania opisywanego na naszych łamach w połowie marca br. wyłaniają się podobne wnioski, jeżeli chodzi o nastawienie Polaków do problemów usług publicznych. Sondaż UCE Reaserch wskazał bowiem, że "skrócenie kolejek do lekarzy"; "poprawa dostępu do lekarzy specjalistów" oraz "obniżenie cen leków" to ważne kwestie, którymi powinni zająć się politycy podczas kampanii wyborczej.  

Wszystkie trzy odpowiedzi zajęły miejsca 2-4 w ankiecie o ważnych dla wyborców problemach, ze wskaźnikami kolejno 34 proc., 31 proc. oraz 26 proc.  

Bardziej powszechnym problemem w oczach wyborców okazała się tylko inflacja. Zdaniem 43 proc. respondentów politycy powinni zająć się rozwiązaniami, które "zmniejszyłyby ogólną inflację" w Polsce. Odpowiedzi dotyczące wysokich cen w sklepach znalazły się także na miejscach 5 i 6, spośród 29 odpowiedzi.  

Najniżej ocenianymi problemami były te związane z mieszkalnictwem i podatkami. Odpowiedzi traktujące o ewentualnych rozwiązaniach w tych zakresach otrzymywały od kilku do maksymalnie kilkunastu procent odpowiedzi.  

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »