Reklama

Spadek indeksu PMI dla Polski

Piąty z rzędu spadek indeksu PMI dla Polski. Wskaźnik ten w lipcu 2014 r. spadł do 49,4 pkt. z 50,3 pkt. w czerwcu - podał HSBC w piątkowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit. To pierwszy od czerwca 2013 roku odczyt poniżej 50 pkt.

"Na spadek głównego wskaźnika PMI w lipcu wpłynęły cztery z jego pięciu komponentów, za wyjątkiem poziomu zatrudnienia. Jednak ogólne pogorszenie sytuacji w sektorze było niewielkie" - napisano.

Z raportu wynika, że głównym czynnikiem, który w lipcu wpłynął na pogorszenie sytuacji w sektorze przemysłowym był spadek liczby nowych zamówień. Tempo tego spadku było najszybsze od kwietnia 2013 roku.

"Zamówienia eksportowe wpłynęły na liczbę całkowitych nowych zamówień, ponieważ eksport zmalał trzeci miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od października 2012 roku" - napisano.

Reklama

Jak wynika z badania Markit, zapasy środków produkcji w lipcu spadły w najszybszym tempie od sierpnia 2013 roku. Czas dostaw się poprawił, a zaległości produkcyjne "wyraźnie spadły".

Poziom zatrudnienia wzrósł 12 miesiąc z rzędu. Presja inflacyjna w lipcu pozostała słaba.

"Koszty produkcji wzrosły po raz pierwszy od sześciu miesięcy, jednak w bardzo niewielkim tempie" - napisano w raporcie.

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »