Spadki cen metali: Rosną obawy przed recesją

Indeks SnP GSCI dla metali przemysłowych spadł od połowy sierpnia o ponad 9 proc., a od początku roku o 17 proc. Jak ocenił dziennik "Financial Times", obniżka cen metali odzwierciedla obawy przed recesją.

Indeks SnP GSCI obrazuje sytuację na rynku towarowym; śledzi m.in. ceny spotowe metali przemysłowych takich jak miedź, nikiel czy aluminium. Indeks, który po ataku Rosji na Ukrainę wzrósł w marcu o ponad 25 proc., od początku br. spadł łącznie o 17 proc. Ostatnio, tj. od połowy sierpnia, spadł o ponad 9 proc. Według "Financial Times" tendencja ta odzwierciedla obawy rynku przed recesją, które spowodowane są kryzysem energetycznym w Europie i spowolnieniem gospodarczym w Chinach.

Obawy ekonomistów

Jak wskazuje brytyjska gazeta, wznowienie sprzedaży metali wykorzystywanych m.in. w produkcji części samochodowych czy stali obrazuje rosnące obawy dotyczące światowego popytu - ekonomiści obawiają się, że gwałtowny wzrost cen energii poważnie odbije się na przemyśle. Dziennik przypomniał, że w poniedziałek ceny gazu na europejskich giełdach towarowych skoczyły o 17 proc. i zbliżyły się do ok. 246 euro/MWh (we wtorek odnotowuje się jednak spadek - PAP).

Reklama

- Jest obawa, że obecny kryzys energetyczny doprowadzi do recesji. Rynek zastanawia się, na ile głęboka się ona okaże - wskazał cytowany przez "FT" szef działu zasobów naturalnych w zarządzającej inwestycjami firmie Barings, Clive Burstow.

- Destrukcja popytu po stronie konsumentów oddziałuje na rynki metali - powiedział z kolei "FT" analityk firmy konsultingowej CRU, Peter Ghilchik.

"Financial Times" zwrócił uwagę, że cena miedzi, będącej "barometrem kondycji światowej gospodarki", w nieco ponad tydzień spadła o ok. 6 proc. i osiągnęła cenę 7650 dolarów za tonę - po tym jak w marcu osiągała rekordową cenę 10,6 tys. dolarów za tonę. Z kolei tona rudy żelaza spadła poniżej 100 dolarów wobec 160 dolarów na początku tego roku.

Oprócz skutków kryzysu energetycznego inwestorzy obawiają się konsekwencji "rozczarowujących" danych gospodarczych z Chin. W związku z COVID-19 "największy na świecie konsument surowców kontynuuje rozszerzanie blokad sanitarnych, które obejmują dziesiątki milionów ludzi w Chengdu i Shenzen" - wskazał brytyjski dziennik.

MIEDŹ

9 044,00 +36,00 0,40% akt.: 18.12.2024, 18:50
  • Max 9 054,00
  • Min 8 958,00
  • Stopa zwrotu - 1T -2,52%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,37%
  • Stopa zwrotu - 3M -3,99%
  • Stopa zwrotu - 6M -7,11%
  • Stopa zwrotu - 1R 5,64%
  • Stopa zwrotu - 2R 8,53%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

"Rynek jest najciaśniejszy od dekad"

Gazeta dodała, że na ceny surowców wpływ ma też umacnianie się dolara. Przypomniano, że w zeszłym miesiącu Rezerwa Federalna (Fed - de facto bank centralny USA) podniosła stopy procentowe i tym samym wysłała "silny sygnał" w kontekście gwałtownie rosnącej inflacji. Pomogło to umocnić dolara, który osiągnął rekordową cenę dla ostatnich 20 lat. W konsekwencji ceny towarów, w większości rozliczanych w amerykańskiej walucie, spadają - wyjaśnił "Financial Times". Wobec umacniania się dolara słabnie z kolei juan, przez co import surowców staje się dla Chin coraz droższy.

Zdaniem analityków obawy o płynność dostaw pomagają ograniczać dalszy spadek cen metali przemysłowych. Według przytaczanego przez "FT" przedstawiciela CRU "ceny osiągnęły lub są bliskie cyklicznego minimum. Generalnie ceny surowców powinny pozostać wspierane przez obawy o podaż".

"Financial Times" przywołał także niedawny komentarz banku Goldman Sachs, w którym stwierdzono, że "nadmierne obawy dotyczące recesji odbijają się na rynkach towarowych". W ocenie banku inwestycyjnego "rynek jest najciaśniejszy od dekad". 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: metale | recesja | miedź | nikiel | aluminium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »