Spadną ceny mebli? "Rynek już osiągnął maksymalne poziomy"

Spadają ceny frachtu z Chin i wytwarzanych tam komponentów do produkcji mebli - informują eksperci sugerując, że jeszcze w tym roku, a najpóźniej w przyszłym, czekają nas obniżki cen gotowych mebli. Polskie meblarstwo notowało rekordy sprzedaży w czasie pandemii - obecny kryzys spowodował, że sprzedaż mebli spadła o 30 proc.

- Jeśli wskaźniki inflacji będą zadowalające, to klienci doczekają się obniżek cen mebli w tym roku lub na początku przyszłego - mówi organizator targów meblarskich ProMaTap Leszek Raniewicz. Po czasie prosperity branża przeżywa kryzys - w 2023 r. sprzedaż mebli spadła o 30 proc.

- Wydaje się, że rynek mebli osiągnął już swoje maksymalne poziomy cen, a teraz zauważamy pierwsze oznaki stabilizacji, np. powrót do cen frachtu sprzed pandemii czy obniżkę o 10-15 proc. cen komponentów do produkcji mebli. Jeśli wskaźniki inflacji będą zadowalające, a producenci mebli nie będą chcieli mieć nadzwyczajnych zysków, to klienci doczekają się obniżek cen mebli, które mogą nastąpić w drugiej połowie tego, albo na początku przyszłego roku - powiedział Leszek Raniewicz, organizator konferencji producentów mebli ProMaTap, odbywającej się w tym roku po raz 17.

Reklama

Spadają ceny frachtu. Meble będą tańsze?

Jak wyjaśnił ekspert, ceny frachtu są dobrym wskaźnikiem zwiastującym zmiany, ponieważ drogą morską z Chin do polskich fabryk dostarczanych jest większość komponentów, z których powstają meble. W kwietniu 2020 r. fracht kosztował 2 tys. dolarów za jeden standardowy kontener morski 40hc, ale w ciągu roku cena za ten sam ładunek wzrosła do 18 tys. dolarów. Obecnie spadła do 1,8 tys. dolarów za kontener, co powinno wpłynąć na ostateczną cenę mebli produkowanych w Polsce.

Raniewicz wskazał, że zajmujemy drugie miejsce na świecie pod względem eksportu mebli. Zdaniem eksperta potęga polskiego meblarstwa zbudowana została przez lata dzięki konkurencyjnym, a w jego opinii nawet bezkonkurencyjnym cenom.

- Obecnie jest gorzej, niż się spodziewali wszyscy analitycy, co paradoksalnie może oznaczać, że dla kupujących będzie lepiej. W pierwszym kwartale 2023 roku sprzedaż różnych rodzajów mebli spadła o 30 proc. i wielu producentów opisuje to obrazowo, że "szorują brzuchem po dnie". Załamanie rynku mieszkaniowego powoduje, że ludzie nie kupują mieszkań, więc się nie meblują. Z kolei bardzo wysokie koszty obsługi kredytu powodują wyssanie z rynku potężnej ilości środków finansowych, przez co nie ma siły nabywczej - wyjaśnił Raniewicz.

Branża meblarska rekordy sprzedaży notowała w pandemii

Jak dodał, z rekordową sprzedażą mieliśmy do czynienia w okresie pandemii - okazało się, że skutkiem ubocznym tego zjawiska był wzrost sprzedaży mebli domowych w całej Europie, na czym skorzystali także polscy wytwórcy. - Dlatego teraz rynek detaliczny jest wysycony. W górę poszły też koszty pracy, a szykowana jest przecież kolejna podwyżka płacy minimalnej. Do tego ubyło ponad 20 tys. miejsc pracy w przemyśle w porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku - zauważył.

Zdaniem Leszka Raniewicza, wszystkie te czynniki sprawią, że producenci nie będą mieli innego wyjścia, niż obniżyć cen mebli. - Branża jest w bardzo trudnej sytuacji. Nie rok pandemii, nie rok wojny na Ukrainie, ale właśnie dopiero rok 2023 jest czasem prawdziwego kryzysu branży meblarskiej - zaznaczył.

Według eksperta odpowiedzią na problemy rynku meblarskiego będzie automatyzacja i robotyzacja produkcji. W jego opinii polskie firmy nigdy wcześniej nie inwestowały tyle w maszyny. 

Produkcja mebli - nadchodzi automatyzacja

- Polskie fabryki wreszcie zaczęły poważnie inwestować w wyspecjalizowane i nowoczesne linie produkcyjne. Podczas naszej konferencji pokażemy na przykład nowoczesny cutter, czyli maszynę, która sama, bez udziału człowieka, jest w stanie wykroić wszystkie elementy obiciowe każdego mebla, bez względu na jego kształt - zaznaczył organizator tuszyńskich targów.

Ekspert jest dobrej myśli i uważa, że polscy producenci pokonają kryzys oraz pozostaną liderem eksportu mebli w UE, ponieważ "przez lata - ze względu na wysoką jakość oraz konkurencyjne ceny - wypracowali sobie bardzo dobrą pozycję na rynkach światowych".

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: meble | polskie meble | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »