Spekulacyjny atak na towary

Po rozpoczęciu się kryzysu na amerykańskim rynku finansowym w sierpniu ubiegłego roku wzrosło zainteresowanie kapitału spekulacyjnego rynkami towarowymi, w tym rynkiem surowców rolnych. Zjawisko to oprócz czynników fundamentalnych, przyczyniło się do gwałtownego wzrostu cen zbóż oraz roślin oleistych.

Ponadto zwiększenie popytu na surowce rolne na rynkach terminowych wpłynęło na wzrost korelacji pomiędzy cenami poszczególnych produktów, m.in. w wyniku inwestowania w tworzone indeksy giełdowe (RICI Enhanced Agriculture; Rabo FASTRACKS). Cechą tego popytu jest to, iż zwiększa się w sytuacji, gdy cena danego surowca zaczyna szybko rosnąć , przez co prowadzi do powstawania baniek spekulacyjnych. Jednocześnie odpływ kapitału z rynków finansowych na rynki towarowe przyczyniał się do zwiększenia ujemnej korelacji pomiędzy zmianami notowań surowców rolnych oraz akcji spółek.

Reklama

Na początku marca nastąpiło odwrócenie trendu na rynku produktów rolnych w wyniku zmiany czynników fundamentalnych (głównie wysoka produkcja bieżącego sezonu, częściowe odbudowanie zapasów), co przyczyniło się do zmniejszenia zainteresowania inwestorów towarami rolnymi i pęknięcia bańki spekulacyjnej. Od lipca w wyniku stopniowego umacniania się kursu dolara zmniejsza się również atrakcyjność eksportu surowców rolnych z USA, co wpływa na dalszy spadek ich cen. W wyniku tych zmian notowania na rynkach towarowych i kapitałowych stały się dodatnio skorelowane.

źródło: Eurostat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atak | towary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »