"Spiegel Online": LOT raczej nie przejmie Condora. "Ekstremalne żądania"

Portal "Spiegel Online" podaje nowe szczegóły negocjacji pomiędzy Polską Grupą Lotniczą (PGL) i Condorem i twierdzi, że do przejęcia raczej nie dojdzie.

Polska Grupa Lotnicza miała przejąć podupadające niemieckie linie Condor. Polacy stawiają jednak obecnie nowe warunki, które są nie do spełnienia. Przejęcie jest poważnie zagrożone - jak w czwartek (26.03.2020) donosi "Spiegel Online". Planowane przejęcie podupadającego przewoźnika wakacyjnego, współpracującego z Lufthansą, przez polską grupę PGL przypuszczalnie nie dojdzie do skutku.

Według informacji insiderów, macierzysta grupa polskich linii lotniczych LOT przedstawiła Federalnemu Ministerstwu Gospodarki w Berlinie "ekstremalne żądania". Jak mówi się w kręgach prowadzących negocjacje, "spełnienie tych żądań oznaczałoby prawie kompletne zabezpieczenie inwestycji".

Reklama

Uczestnicy negocjacji przypuszczają, że polska strona celowo stawia takie przeszkody, żeby móc wycofać się z transakcji. Jak powiedział jeden z insiderów: "Jeżeli byśmy na to przystali, równałoby się to sprezentowaniu Condora polskiemu przedsiębiorstwu.

"Spiegel" już przed dwoma tygodniami donosił, że transakcja jest wysoce niepewna. Przyczyn można doszukiwać się w kryzysie gospodarczym wywołanym przez epidemię koronawirusa, która w niespotykanym dotąd stopniu dotknęła branżę lotniczą. Straty ponosi także LOT.

Polska grupa PGL nie chciała komentować tych informacji, podobnie jak Condor i Ministerstwo Gospodarki.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Nowy kupiec po kryzysie?

Oznaczałoby to, że w tej sytuacji Condorowi pozostaje przypuszczalnie tylko plan B, czyli przejęcie go przez państwo. W spłacie udzielonego już kredytu pomostowego w wysokości 380 mln euro mógłby pomóc państwowy bank KfW. Termin spłaty przypada w kwietniu. Jeżeli kredyt ten zostałby prolongowany, po koronakryzysie można będzie rozejrzeć się za nowym kupcem. "Spiegel" przyznaje jednak, że szanse nie są zbyt dobre, bo cała branża przeżywa obecnie drastyczne zmiany.

Szef Lufthansy Carsten Spohr wychodzi z założenia, że grupa Lufthansa po kryzysie się skurczy. Zaznacza, że właściwie żadne linie lotnicze na świecie nie będą mogły działać jak wcześniej bez poważnego wsparcia ze strony państwa, a potencjalni inwestorzy będą prawdopodobnie bardzo powściągliwi.

"Spiegel" pisze też: "Wysoce prawdopodobne jest, że Condor w najbliższym czasie będzie musiał uziemić większą część swojej floty". Obecnie linie obsługują jeszcze powroty niemieckich turystów z zagranicy na zlecenie operatorów turystyki i niemieckiego MSZ. Rzeczniczka Condora zaznaczyła, że nie wiadomo, jak długo loty te będą się jeszcze odbywać. Poza tym Condor planuje bardzo okrojony rozkład lotów z kilkoma zaledwie lotami liniowymi, ale można przypuszczać, że podobnie jak u innych linii, samoloty zostaną uziemione. "Przypuszczalnie będzie to trwało dłużej niż cztery tygodnie".

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

"Spiegel" zaznacza, że Condor będzie mógł wystąpić do grupy PGL z roszczeniami, jeżeli umowa zakupu nie dojdzie do skutku. Jak podkreślają obserwatorzy branży, szanse przeforsowania tych roszczeń są jednak dość słabe.

Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: PLL LOT | condor | linie lotnicze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »