Spotkanie na szczycie w sprawie CPK. "Pan prezydent będzie walczył"

Prezydent Andrzej Duda będzie walczył o Centralny Port Komunikacyjny - zapowiedział doradca prezydenta Łukasz Rzepecki. - W najbliższym czasie odbędą się w tej sprawie spotkania prezydenta z rządem. Na dniach będzie też spotkanie eksperckie w ramach Narodowej Rady Rozwoju ws. CPK - stwierdził w Radiu ZET.

Łukasz Rzepecki w niedzielę w Radiu Zet zapowiedział, że w "najbliższych dniach" w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie eksperckie w ramach Narodowej Rady Rozwoju w kontekście m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Pan prezydent Andrzej Duda będzie walczył o CPK - dodał.

Pytany o to, czy prezydent planuje zwołanie w tej sprawie Rady Gabinetowej, bądź spotkania z premierem zapowiedział, że w "najbliższym czasie odbędą się spotkania pana prezydenta z rządem, żeby poznać więcej szczegółów tej nowej wizji". Dodał, że prezydentowi zależy na powstaniu CPK i wzmocnieniu komponentów kolejowego oraz militarnego.

Reklama

Rzepecki zaznaczył, że prezydent liczy na więcej szczegółów w tej sprawie, jednocześnie podkreślając, że krok premiera i rządu w sprawie CPK ocenia jako dobry "w kontekście zapowiedzi z jesiennej kampanii wyborczej, których przekaz brzmiał, że CPK nie będzie".

Rząd zdecydował ws. CPK. Przedstawił swoją koncepcję 

Premier Donald Tusk wraz z ministrami przedstawił w środę koncepcję budowy lotniska i linii kolejowych w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przedstawiony harmonogram budowy CPK przewiduje, że pozwolenie na budowę dla lotniska w Baranowie zostanie uzyskane w 2026 r., zakończenie budowy tunelu i podziemnej stacji kolejowej planowane jest na 2029 r., a zakończenie budowy lotniska to rok 2031. O Lotnisku Chopina przedstawiciele rządu mówili natomiast jako o takim, które ma zapewnić "komunikację przyszłości".

Premier Tusk zapowiedział też, że rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Powstanie natomiast tzw. koncepcja "Y", czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia. Pociągi mają osiągać prędkość 300-320 km/h.

CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | CPK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »