Spotkanie premiera z prezes UOKiK
Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania prezes UOKiK Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel z premierem Donaldem Tuskiem poświęconego przejęciu Energi przez PGE - poinformowała rzeczniczka urzędu Małgorzata Cieloch.
Premier zapowiedział w ubiegły wtorek, że chce spotkać się z szefową Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by przedstawić jej swoje argumenty za przejęciem Energi przez PGE. Szef rządu mówił wówczas, że chce, by prezes UOKiK wysłuchała jego argumentacji dotyczącej strategii bezpieczeństwa energetycznego "na długie lata".
Rzeczniczka UOKiK poinformowała we wtorek, że prezes Urzędu jest na zwolnieniu lekarskim do końca tego tygodnia i dlatego do spotkania z premierem powinno dojść raczej w przyszłym tygodniu. Zapewniła, że UOKiK jest w kontakcie z kancelarią premiera i trwają ustalenia w tej sprawie.
PGE złożyła 20 października wniosek do UOKiK o wyrażenie zgody na zakup od ministra skarbu akcji spółki Energa, stanowiących 84,19 proc. jej kapitału zakładowego. Urząd ma na wydanie decyzji 60 dni od dnia wpłynięcia wniosku.
Prezes UOKiK mówiła wcześniej - powołując się na analizy urzędu - że transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym. Zapowiadała, że urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w tej sprawie.
Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w ubiegłym tygodniu PAP, że wniosek PGE o zgodę UOKiK na przejęcie Energi jest dobrze umotywowany. Dodał, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o decyzję Urzędu w tej sprawie.
PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna i jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.
Gdańska Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. (PAP)