Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. wzrosła o 3,4 proc. rdr
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2020 r. wzrosła o 3,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 20,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,7 proc. rdr.
Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w styczniu rdr o 4,5 proc. i spadku mdm o 19,9 proc.
Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" wzrost w styczniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 3,5 proc. wobec wzrostu o 5,9 proc. przed rokiem ) oraz w jednostkach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 2,5 proc. wobec wzrostu o 4,5 proc. przed rokiem).
Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" największy wzrost odnotowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 10,5 proc.). Spadek sprzedaży wykazały natomiast przedsiębiorstwa z grup: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 4,8 proc.); "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 0,9 proc.); "pozostałe" (o 0,5 proc.).
W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 6,5 proc. rdr.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Słabsza sprzedaż detaliczna wskazuje na pogarszające się nastroje konsumentów - uważa Piotr Piękoś z Banku Pekao. Jego zdaniem sprzedaż samochodów, mebli i sprzętu RTV AGD była najniższa od 1,5 roku.
Piękoś podkreślił, że odczyt GUS okazał się niższy od konsensusu prognoz rynkowych (4,1 proc. rok do roku). Dodał, że do spowolnienia wzrostu sprzedaży w styczniu przyczynił się szereg czynników.
- Z jednej strony odnotowaliśmy nieco słabszą dynamikę sprzedaży żywności, a także paliw - na tę drugą kategorię wpłynął dużo cieplejszy styczeń niż przed rokiem. Z drugiej strony negatywnie zaskoczyła sprzedaż w kategorii "meble, RTV i AGD", która wzrosła jedynie o 5,8 proc. r/r wobec 13,6 proc. r/r w grudniu. Łącznie kategorie z zakresu dóbr trwałych (samochody, meble, RTV i AGD) odnotowały w styczniu wyraźny spadek dynamiki sprzedaży - według naszych szacunków do 4,6 proc. r/r z 9,0 proc. r/r w grudniu, co oznacza poziom najniższy od około półtora roku - wyjaśnił analityk.
Przedstawiciel banku dodał, że wyraźne osłabienie wzrostu sprzedaży dóbr trwałych jest negatywnym sygnałem pod kątem nastrojów konsumenckich i może oznaczać ich istotne osłabienie.