Sprzedaż polis turystycznych w 2022 rośnie. Polacy wrócili do podróżowania po pandemii
Wydaje się, że już nie trzeba nikogo przekonywać o konieczności wykupienia ubezpieczenia przed wyjazdem. A jednak pozory mylą. Z raportu TU Europa „Lato 2022. Plany wakacyjne Polaków”, wynika, że zakup takiej polisy planuje niewiele więcej niż połowa Polaków. Pocieszające jest jednak to, że to i tak o jedną trzecią więcej niż pięć lat temu.
Mamy już za sobą początek sezonu letniego i śmiało można powiedzieć, że Polacy po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19 wrócili do podróżowania.
- Poziom zainteresowania Polaków podróżami zagranicznymi zbliża się do skali widocznej przed pandemią. Widoczne jest to zarówno w statystykach wyszukiwania lotów i noclegów w Google, a także we wzroście liczby ubezpieczeń turystycznych - zauważa Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.
- W sezonie letnim ubezpieczyciele zawsze odnotowują znaczące wzrosty sprzedaży ubezpieczeń turystycznych, zarówno w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia, jak i ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Po częstotliwości szkód jakie są zgłaszane do naszego towarzystwa, najbardziej popularnymi kierunkami Polaków w tym sezonie są: Turcja, Grecja, Tunezja, Egipt, Chorwacja - dodaje Magdalena Oszczak, menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych, Departament Rozwoju Produktów i Procesów, UNIQA. Z kolei Mariusz Gawrychowski, rzecznik prasowy TU Europa podkreśla, że rośnie świadomość ubezpieczeniowa Polaków - coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia podróżnego.
- Jak wynika z naszego raportu "Lato 2022. Plany wakacyjne Polaków", który opublikowaliśmy w czerwcu tego roku, zakup polisy planuje 54 proc. Polaków, wyjeżdzających za granicę. Pięć lat temu, kiedy realizowaliśmy podobne badania, ubezpieczeniem się było zainteresowanych 42 proc. podróżujących poza Polskę - podkreśla przedstawiciel TU Europa.
Destynacje zagraniczne, które w tym roku Polacy najczęściej wybierają na urlop, nie różnią się od tych z lat poprzednich. Dominują dobrze nam znane kierunki takie jak Grecja, Włochy, Egipt czy Chorwacja.
- Obserwujemy jednak, że z uwagi na inflację i wzrost cen imprez turystycznych częściej niż to miało miejsce w latach ubiegłych Polacy decydują się na tańsze kierunki, takie jak Turcja czy Albania - mówi Mariusz Gawrychowski.
- Turcja stara się przyciągać zagranicznych turystów, w tym Polaków i nie wymaga testów czy certyfikatów. Dodatkowo polscy obywatele mogą wjechać do Turcji pokazując tylko dowód, a nie paszport jak do niedawna. Warto jednak pamiętać, że koszty w tym kraju rosną razem z inflacją, która w maju tego roku przekroczyła 70 proc. Wszelkie koszty, w tym także za świadczenia medyczne i usługi transportowe wraz z inflacją są znacznie wyższe niż w poprzednim roku, co oznacza, że w przypadku zachorowania czy hospitalizacji suma ubezpieczenia kosztów leczenia z poprzednich lat może być już niewystarczająca - dodaje Dawid Korszeń.
Nie bez wpływy na decyzje Polaków jest także to, że - uzupełnia Gawrychowski - w tym roku na nowo otworzyły się kierunki, które były zamknięte z uwagi na obostrzenia z powodu pandemii Covid-19. Przykłady takich destynacji to Tajlandia, Zanzibar czy Maroko.
W poprzednich dwóch latach elementem ubezpieczenia turystycznego, który najbardziej interesował Polaków była z pewnością ochrona przed skutkami zakażenia Covid-19. W tym roku widoczny jest już spadek zainteresowania klientów ochroną przed koronawirusem. Sytuacja wróciła do tej sprzed pandemii i klienci najczęściej dopytują o takie elementy ochrony, jak klauzula alkoholowa czy rozszerzenie zakresu polisy o choroby przewlekle.
Przy wyborze ubezpieczenia podróżnego nadal warto jednak zwracać uwagę na zabezpieczenie przed skutkami zachorowania na Covid-19. - Podróżując do wielu destynacji, szczególnie tych bardziej egzotycznych, należy mieć na uwadze nadal obowiązujące obostrzenia związane z Covid-19, które mogą dotknąć turystów. Nawet w przypadku zwykłego przeziębienia może pojawić się konieczność zrobienia testów na Covid-19 i pokrycie kosztów z tym związanych - podkreśla Mariusz Gawrychowski. Zgadza się z nim Magdalena Oszczak. - Ryzyko zachorowania na covid bardzo wzrasta z tygodnia na tydzień. Odnotowujemy coraz więcej lekkich zachorowań na koronawirusa wśród naszych ubezpieczonych i takie zachorowania najczęściej wiążą się z obowiązkiem izolacji i pozostania za granicą dłużej niż przewidziana pierwotnie podróż - zauważa przedstawicielka UNIQA.
Krzysztof Maciejewski