Średnia emerytura w Polsce wyraźnie wzrosła. Rośnie też liczba emerytów

- Na koniec września bieżącego roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) było zarejestrowanych ponad 1,1 mln obcokrajowców, tj. o 6,4 procent więcej niż rok wcześniej - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana przez PAP. Warto w tym miejscu nadmienić, że obcokrajowcy pracujący w Polsce odprowadzają składki do ZUS, współuczestnicząc w finansowaniu świadczeń dla Polaków będących na emeryturze lub rencie.

Prezes ZUS podkreśliła, że liczba cudzoziemców pracujących w Polsce i objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym ma "istotny wpływ" na sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), z którego środków finansowane są tzw. transfery na rzecz ludności, czyli emerytury i renty oraz zasiłki (w tym chorobowe, macierzyńskie czy pogrzebowe). 

Stabilna sytuacja FUS. To z niego finansowane są emerytury i renty

- Przychody FUS w okresie styczeń-wrzesień br. wyniosły 267,5 mld zł. Największą ich pozycję stanowiły składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu wyniosła 227,2 mld zł, czyli 77 procent planu, i wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. o 16,1 proc. Wpływy składek wyniosły 223,9 mld zł i były o 16,9 proc. większe niż w tym samym okresie poprzedniego roku - przekazała PAP prezes ZUS.  

Reklama

Koszty FUS w okresie styczeń-wrzesień br. wyniosły z kolei 267,7 mld zł, co stanowiło 73,3 procent kosztów zaplanowanych na ten rok. Kwota ta, jak podał ZUS, była o 18,1 proc. wyższa od kosztów poniesionych w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wydatki na emerytury i renty wyniosły 237,0 mld zł, więcej o 18,4 proc. rok do roku.  

Uścińska podkreśliła, że sytuacja finansowa FUS po trzech kwartałach bieżącego roku była stabilna. - Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. było wyższe o 10,3 procent rok do roku. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było zbliżone do notowanego we wrześniu 2022 - dodała szefowa Zakładu.  

ZUS podał szczegółowe dane o emeryturach

ZUS poinformował, że liczba emerytur i rent w wrześniu br. wyniosła 7 907,1 tys. i była o 81,4 tys. większa niż we wrześniu 2022 r. Przeciętna wypłata emerytury i renty wyniosła 3 364,42 zł i była o 18,2 proc. wyższa od wypłaconej rok wcześniej. 

Z danych ZUS wynika, że wydatki na pozostałe świadczenia w okresie styczeń-wrzesień br. wyniosły 24,1 mld zł, czyli 68,9 proc. planu, i były wyższe o 6 proc. od poniesionych w analogicznym okresie 2022 r. Największą pozycję pozostałych świadczeń (czyli 47,7 proc.) stanowiły wydatki na zasiłki chorobowe. W okresie styczeń-wrzesień br. wyniosły one 11,5 mld zł i były wyższe o 6,7 proc. rok do roku, przy czym przeciętna wysokość zasiłku wzrosła o 12,3 proc. rok do roku, natomiast liczba dni zasiłkowych spadła o 5,0 proc. rok do roku. 

Według danych ZUS środki przekazane do funduszu emerytalnego w ramach tzw. suwaka emerytalnego - mechanizmu automatycznego przenoszenia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) do na subkonto ubezpieczonego w ZUS, uruchamianego w momencie, gdy danej osobie do przejścia na emeryturę zostało 10 lat - ukształtowały się na poziomie 5,6 mld zł i były wyższe o 6,9 proc. od przekazanych w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | renty | ZUS | obcokrajowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »