Ci emeryci dostaną większą świadczenie. Stało się, już po pierwszych przelewach 1000 zł

Dodatek 1000 zł więcej ze specjalnego świadczenia dla emerytów jeszcze jako pomysł pojawił się w lipcu 2023 roku. Decyzją rządu świadczenie pieniężne dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej, które wynosiło 565,67 zł miesięcznie, zwiększono o ponad 1000 zł do poziomu minimalnej emerytury. To 1588,44 zł, a fakt zrównania wysokości dodatku dla opozycjonistów z kwotą minimalnej emerytury oznacza, że czeka je coroczna waloryzacja.

  • 1000 zł więcej po korzystnej dla seniorów decyzji pierwsi emeryci otrzymali we wrześniu.
  • Świadczenie trafia do seniorów, którzy byli represjonowani z powodów politycznych w PRL.
  • Zrównanie świadczenia z kwotą minimalnej emerytury oznacza coroczny wzrost tej kwoty.

W lipcu 2023 roku usłyszeliśmy o zwiększeniu dodatku dla opozycjonistów. Samo świadczenie nie jest nowe świadczenie, ponieważ wprowadzono je za rządów koalicji PO-PSL, w marcu 2015 roku, gdy fotel premiera zajmowała Ewa Kopacz. Wysokość dodatku znacznie jednak urosła od jego wprowadzenia, a ostatnią decyzją zrównano jego wysokość z minimalną emeryturą.

Reklama

Dodatek dla opozycjonistów wyższy o 1000 zł. Pierwsze przelewy już na kontach

Pomysł zwiększenia dodatku dla opozycjonistów szybko stał się faktem, doprowadzając do zmiany ustawy dotyczącej świadczenia dla byłych działaczy opozycji. Na mocy ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw od 1 września obowiązuje już nowa stawka dodatku dla opozycjonistów.

Jeszcze w wakacje świadczenie wypłacano w wysokości 565,67 zł. Obecnie to już 1588,44 zł. Pieniądze w ramach pierwszego zwiększonego przelewu powinni dostać już wszyscy emeryci, którzy są uprawnieni.

Świadczenie dla byłych opozycjonistów antykomunistycznych. Jakie są warunki przyznania?

dodatek dla opozycjonistów ubiegać się mogą tylko osoby, posiadające potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Do uzyskania takiego statusu nie wystarczą trudne wspomnienia z PRL. Konieczne w celu jego nadania jest zgłoszenie do Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Każdy, kto chce ubiegać się o status byłego opozycjonisty lub osoby represjonowanej, musi spełnić kilka kryteriów. Wśród nich wymieniane są:

  • wykazać swoją co najmniej roczną działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych,
  • wykazać co najmniej miesięczny pobyt w więzieniu wynikający z działalności wymierzonej we władze PRL.

Wniosek nie jest konieczny. Świadczenie wyślą z automatu

Nie ma konieczności zgłaszania się na wniosku po dodatek dla opozycjonistów. Wystarczy już fakt, że będziemy posiadać odpowiedni status, a świadczenie dostaniemy z urzędu. Tak samo z urzędu przyznana została podwyżka świadczenia.

Tak świadczenie dla byłych opozycjonistów zmieniało się przez lata

Na początku obowiązywania dodatku wysokość świadczenia była uzależniona od wymiaru emerytury zasadniczej. W 2017 roku nowelizacją zmieniono zasady wypłacania dodatku na bezterminowe przelewy 402 zł brutto, które miały być waloryzowane o wskaźnik średniorocznej inflacji. W marcu tego roku po kolejnej podwyżce wymiar świadczenia urósł do 565,67 zł. W końcu we wrześniu kwotę zrównano z minimalną emeryturą.

Ile osób dostaje dodatek dla opozycjonistów?

Świadczenie otrzymuje kilkanaście tysięcy Polaków, a z oczywistych względów grono beneficjentów systematycznie maleje. Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu zajmującego się sprawami kombatantów ujawnił, że w 2021 roku takich w Polsce było około 15 tysięcy ludzi.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenie | dodatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »